Kredi kullanan ya da yakın zamanda kredi kullanmak isteyen biriyseniz iyi bir kredi skoruna sahip olmak önemli. Çünkü bu sayede bazı bankalardan daha iyi faiz oranıyla kredi kullanabilir, bankalar için potansiyel iyi bir kredi müşterisi olmanın hazzını yaşayabilirsiniz. Kredi skorunuzu öğrenmenin en iyi yolu yarı resmi bir kuruluş olan ve bankaların buradaki notları baz aldığı Kredi Kayıt Bürosu’na üyelik yaparak notunuzu kontrol etmek. Kredi Kayıt BürosuTürkiye’nin önde gelen 9 bankasının üye olduğu ve buradan kredi isteyen kişinin notuna göre kredi verip vermemeye karar verdiği bir referans sistemidir. www.kkb.com.tr adresinden üyelik kaydı yapabilirsiniz. Peki kredi notu neye göre hazırlanır?

1-Bireysel kredi ve kredi kartlarının zamanında ödenmesi %30

Size ait kredi kartı ya da kredilerin ödemelerini zamanında yapmanız yani son ödeme tarihinden önce yapmanız notunuzu arttırır. Asgari ödeme tutarlarını da olsa zamanında yapmanız iyi bir şey. Ödemelerdeki birkaç günlük gecikmeler bile notunuzu etkiler. Ödeme yapmayınca zaten 90 gün sonra yasal takip başlar ve bir süre sonra siz kara listeye girersiniz.

2- Mevcut hesap ve borç durumu %25

Eski ve yeni kredileriniz ve kredi kartlarınızın durumuna bakılır. Geliriniz ve borç gelir gider dengesi de kredi notunuzu etkileyen önemli bir unsurdur. Diyelim ki kredinizi düzenli ödüyorsunuz ancak şu anda geliriniz çok üstünde borcunuz varsa banka size kredi vermeyebilir. Yani 2.000 TL maaşınız var ancak kredi ve kredi kartları borcunuz geliriniz 3-5 katı ise banka sizi şüpheli bulup kredi vermeyebilir.

3-Yeni kredi arayışı %20

Ödeme performansınız belli olmasa da yakın zamanda alınan krediler ve hemen üzerinde bir kredi arayışı daha kredi notunuzu etkileyebilir. Kredi notunuzu etkileme oranı yukarıdaki durumlara göre daha düşüktür. Yine üst üste aynı günlerde kredi başvurusu yapmak da bu notu etkileyebilir. Bir banka vermemişse biraz beklemek en doğrusu.

4-Kredi kullanım yoğunluğu %15

Daha önce kredi kullandıysanız ve ödemeleriniz düzenli ise hiç kredi kullanmayan birine göre daha yüksek bir nota sahip olursunuz. Bunun için eğer yakın zamanda kredi kullanmayı düşünüyorsanız kendinize en azından düşük limitli de olsa bir kredi kartı alın.

5-Diğer %10

Tüm bu bilgiler eşliğinde sizin bankanızla yaptığınız diğer işlemler ve ikili ilişkileri baz alır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.