Kredi masraflarına kısıtlama tüketiciye ne kazandırdı?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

BDDK’nın kredi masraflarıyla ilgili düzenlemesinden sonra ihtiyaç ve konut kredisi kullananlar, 250 TL ile 1.500 TL arasında kazanç elde etti. Kredi kullananlar artık eskiye göre daha az masraf ödüyor.

Vatandaş ne kazandı?

Bildiniz üzere yeni Tüketici Yasası’nda kredi masraflarıyla ilgili düzenlemeler yapılmıştı. Buna göre kredi masrafı, kredi tutarının %0,5’in geçemeyecekti. Böylece daha önce ortalama 250 TL masraf alınan 10.000 TL ihtiyaç kredisinde masraf 50 TL’ye, 2.000 TL’ye yakın masraf alınan konut kredisinde ise 500 TL’ye düşürülmüş oldu.

İşte resmi karar

BDDK’nın bu kararı, Resmi Gazete’nin 15 Kasım tarihli sayısında duyuruldu. Tebliğin 4. Maddesine göre “Tüketici kredilerinde faiz dışında sağlanacak diğer menfaatler ve tahsil olunacak masraflar açısından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürürlüğe konulan ve 3 Ekim 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri saklıdır” hükmü verildi.

Kredi mevduat hesaplarına da düzenleme getirildi

Yeni düzenleme kredili mevduat hesaplarına uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranlarına da düzenleme yaptı. Buna göre kredili mevduat hesaplarında gecikme faiz oranları, TCMB tarafından belirlenen azami oranları geçemez açıklaması yapıldı. Kredili mevduat yani genelde maaş kartlarımıza ya da bankadaki hesaplarımıza tanımlanan bu kredili hesaptan artık daha düşük faiz alınacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar