Ev, araba satın alırken ya da acil ihtiyaçlarımız için kredi kullanmak kurtarıcı olabiliyor. Ancak kredi kullanırken dikkat etmediğiniz ufak detaylar bazen kredi skorunuzun düşmesine ya da daha fazla ödeme yapmanıza yol açabilir. Bize sıkça gelen sorular üzerinden bir derleme yaptık ve kredi kullanırken yapılan yanlışları listeledik. İşte kredi kullanırken sıkça yapılan 6 hata...

İçindekiler

1-Karşılaştırma yapmamak

Kredi kullanırken ilk dikkat etmeniz gereken şey karşılaştırma yapmak. Çünkü bankalar arasında kredi faizlerinde çok ciddi farklar var. Hatta vadeye göre aynı banka arasında da farklar oluşabiliyor. Örneğin aynı banka 12 ay vadeli kredi için %1,39 faiz oranı sunarken, daha yüksek tutar ve 48 ay vadede faiz oranı %1,25’e kadar düşürebiliyor. Bu yüzden kredi kullanmadan önce Enuygun’dan karşılaştırma yapmanızı öneririz. https://www.enuygun.com/kredi/ sayfamızdan vade ve tutar aralıklarını girerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

2-Kısa vadede ısrar edip kredi notunu etkilemek

Pek çok kişi sadece toplam geri ödemelere takılıp kısa vadeli kredi kullanmayı tercih ediyor. Faize daha az para harcayacağını düşünüyor ancak gelirinizle orantılı bir durum yoksa sıkıntıya düşebilirsiniz. Ödemekte zorlanır ve kredinizi bir kaç gün gecikmeli ödemeye başlarsanız, bu durum kredi skorunuzu etkiler ve ilerleyen zamanlarda başka kredi çekmenizi engelleyebilir. Tabii gereksiz yere de uzun vadeyi tercih etmeyin. Mutlaka ödeme gücünüze göre hareket edin.

3-Kredi türünü iyi belirlememek

Otomobil alacaksanız ille de taşıt kredisi ya da ev satın alacaksanız ille de konut kredisi kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin yüksek tutarda kredi kullanmayacaksanız konut kredisi yerine ihtiyaç kredisi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Çünkü konut kredisi kullanırken gerekli olan ekspertiz masrafı ve dosya ücretleri fazla gelebilir, faizi düşük bile olsa başlangıçta sizin cebinizden daha fazla para çıkabilir. Taşıt kredisinde ise araca rehin konuyor oysa ki ihtiyaç kredisiyle araba satın alırsanız otomobilinize rehin konmaz. Dilediğiniz zaman satabilirsiniz.

4-Gelirinizin üzerinde tutarda başvuru yapmak

Bankalar kredi kullandırırken sizin gelirinize ve üzerinizdeki mevcut borç yüküne bakarlar. Gelirinizin çok üzerinde bir tutar için başvuruda bulunduysanız muhtemelen ret yanıtıyla karşılaşırsınız. Ya da geliriniz iyi bile olsa diğer kredi ve kredi kartlarıyla ilgili üzerinizdeki borç yükü fazlaysa yine kredi çıkmayabilir. Genel olarak bankalar ihtiyaç kredilerinde aylık taksitlerin gelirinizin %40’ını, konut kredisinde de yine aylık gelirinizin %60’ını geçmemesine dikkat ederler.

5-Tek bankada ısrarcı olmak

Kredi kullanırken genelde çalıştığımız maaşımızın yattığı bankayı tercih ederiz. Bu aslında normal bir davranıştır ancak bazen bankalar kredi politikalarını değiştirebiliyor. O dönem daha az kişiye kredi vermek isteyebiliyor ya da kredi kampanyasının koşulları diğer bankalara göre cazip olmayabiliyor. Bu durumda başka bir bankaya da başvurabilirsiniz.

6-Üst üste çok başvuru yapmak

Kredi kullanırken sık yapılan hataların başında da üst üste kredi başvurusu yapmak geliyor. Online başvurularda başvuru sonrası cep telefonunuza mesaj gelmesi gerekir. Bir süre bekleyin mesaj gelmezse üst üste başvuru yapmayın. Bu durumda size yakın bir şubeye gitmenizde yarar var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar