• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi Kayıt Bürosu’ndaki hatalı bilgiye itiraz!

Kredi Kayıt Bürosu’ndaki hatalı bilgiye itiraz!

betulsungurlu

Birçok banka, Kredi kayıt Bürosu (KKB)’na müşterilerinin kredi hesapları ile ilgili bilgi aktarıyor. Yani daha önce bir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmış bir kişiye ait olumlu ve olumsuz bilgiler KKB’de toplanıyor. Kredi kayıt Bürosu; kredi hesaplarına dair bilgileri kredinin kapanmasının ardından 5 yıl süreyle, ödeme performans bilgilerini 36 süreyle, kredi ya da kredi kartı başvuru kayıtlarını ise başvuru anından itibaren 6 ay süreyle kendi bünyesinde saklıyor. Oluşan bu ortak veri havuzu, bankaların kredi tahsis kararlarında referans aldığı kaynaklardan birini oluşturuyor. Ancak çok fazla sayıda ve birbirinden çok farklı yapıda bankanın verilerinin paylaşıldığı bir sistemde hatalar veya eksik bilgilendirmeler olabiliyor. Güncellemeler geciktirilebiliyor. Hatta bu gibi durumlar için KKB’nin müşteri mağduriyetini önlemek adına oluşturduğu MİDES isimli bir sistem bile var!

MİDES’in açılımı; “Müşteri İtirazları Değerlendirme Sistemi”! Sistemin amacı; olası hatalı bilgilerin en kısa zamanda düzeltilebilmesi! Kredi başvurusu reddedilen kişi ya da kurum, geçmiş kredileri hakkında yanlış ya da eksik istihbarat alındığını düşünüyorsa itiraz edebiliyor ve kurulan bu sistem sayesinde de çok kısa bir zamanda hatalı ya da eksik bilgiyi düzelttirebiliyor.

MİDES nasıl işliyor!

Kredi ya da kredi kart başvurunuzun KKB’deki olumsuz kayıtlar nedeniyle reddedildiği söylendiyse ve gerekçe size göre hatalı ise bu itirazınızı başvurunuzun reddedildiği bankaya yapmanız gerekiyor. Zira Kredi Kayıt Bürosu doğrudan müşteri ile iletişim kurmuyor. Bu banka sizin itirazınızı KKB’ye iletiyor. KKB ise itiraz ettiğiniz olumsuz kaydınız hangi bankayı ilgilendiriyorsa durumu ona bildiriyor. Bu kez sizin hakkınızda olumsuz bilgiyi gönderen banka yeniden kredi hesaplarınıza bakıyor. Kendi içinde konuyu değerlendirdikten sonra da sonucu KKB’ye iletiyor. Bu vesile ile varsa KKB’deki hatalı bilgi düzeltiliyor ya da eksiklik gideriliyor. KKB ise bu sürecin sonunda neticeyi öncelikle sizin başvurunuzun reddedildiği ya da bir başka deyişle itirazınızı ilettiğiniz banka ile paylaşıyor. Banka onay verirse size de bildiriyor. Ya da siz doğrudan itirazınızı yaptığınız bankadan sonucu öğrenebiliyorsunuz. Sistem maksimum 120 dakika içinde yukarıda bahsi geçen işlemlerin gerçekleşmesine olanak sağlayacak şekilde kurgulanmış durumda!

Eğer siz de kredi geçmişiniz ile ilgili Kredi Kayıt Bürosu’nda yanlış ya da eksik bir bilgiye rastlarsanız bunun düzeltilmesi için gerekli itirazları yapabilirsiniz. KKB kayıtları bankalar için önemli bir referans olduğundan hatalı bilgilerin düzeltilmesi hem şimdi hem de ilerideki kredi ihtiyaçlarınız için önemli olabilir!


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN