Kredi başvurusu reddedilirse ne yapmak gerekir?

nihanbayram
Nihan Bayram
25 Ekim 2021
I
4 dk
I
20812
I
Güncellenme: 26 Ekim 2021

Nakit ihtiyaçlarımız için başvurduğumuz krediler, bazen bankalar tarafından reddedilebilir. Bankaların kredi başvurunuzu reddetmesinin sebepleri, kredi notunuzun düşük olması ya da gelirinizin yetersizliği olabilir. Peki kredi başvurunuz reddedildiğinde ne yapmalısınız?

Aynı anda birden fazla bankaya başvurmayın

Kredi başvurunuzun reddedilme ihtimalini ortadan kaldırabileceğiniz adımla başlayalım. Kredi başvurusunda bulunurken birden fazla bankayı aynı anda denemeye eğilimli oluyoruz. Kredi çıkma şansını artırabileceğini düşünerek avantaj olarak görülen bu durum aslında başvurular incelenirken sıkıntı yaşanmasına neden olabiliyor.

Farklı faiz oranları sunan 3 bankaya başvurduğunuzu varsayalım. Başvuru yaptığınız bankalardan biri kredinizi onayladı ancak faiz oranı diğer bankalara göre yüksek. Bu durumda bu bankaya yanıt vermeyip diğer bankaları beklemek isteyebilirsiniz ama diğer bankalar başvurunuzu incelerken onaylanmış olanı görüp işlemleri kapayabilir. Bu da faiz oranı uygun olduğu için faydalanmak istediğiniz bankadan olumsuz cevap almanıza yol açar. Bu nedenle kredi başvurunuzu yaparken bankaları tercih sırasına koyup teker teker başvuru yapmanız daha mantıklı olur.

Başvurunuzu kontrol edin

Kredi başvurunuz reddedilirse ilk yapmanız gereken başvurunuzu kontrol etmek olmalı. Kredi başvurusunda bulunurken farkında olmadığınız bir hata yapmış olmanız nedeniyle başvurunuz kabul edilmemiş olabilir. Gözünüzden kaçan ufak bir yanlış yüzünden kredi talebiniz olumsuz değerlendirildiyse bankayla görüşecek bu yanlış düzeltebilir, durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Kontrollerinizde bir yanlışlıkla karşılaşmadıysanız belki de ibraz etmeniz gereken bir belge eksik olabilir. Sizin götürmeniz gerektiğini bilmediğiniz bir belgenin eksikliği olumsuz cevaba yol açmış olabilir. Bu durumda başvurduğunuz bankayı arayarak başvuru belgelerinizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Eksik bir belge çıkması koşulunda bu belgeyi hazırlamanız ve tekrar götürmeniz başvurunuzun yeniden değerlendirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu eksik belgeler tam olduğunda sonraki başvurularınız için de yararlı olur.

Farklı bankaları deneyin

Başvurunuzu kontrol edip eksik belgenizin olmadığını gördüğünüzde farklı bankalara başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Her bankanın kredi başvurularını onaylama süreci kendine özgüdür. Bankalar aldıkları kredi başvurularını otomatik bir sisteme dayalı olarak kontrol ederler. Ön değerlendirmeyle size o bankaya özgü bir kredi skoru verilir ve eğer bu skorun altında kaldıysanız otomatik olarak ret cevabı alırsınız. Ancak bu sistem her bankada aynı detaylara bakılarak işleyen standartlaşmış bir sistem değil. Bu nedenle başvurduğunuz bankadan farklı bir bankaya başvurmayı da mutlaka deneyin. Başvurduğunuz ikinci banka size kredi verebilir.

Gelirlerinizi detaylı beyan edin

Bankalar, kredi çekmek için başvuran müşterilerinin gelirlerini detaylı incelerler. Kredi çekeceğiniz tutarı ödeyebileceğiniz bir gelirinizin olması bankalar için çok önemli bir kriter. Genelde gelir yetersizliği gördükleri durumda da kredi başvurunuzu reddederler. Bu noktada başvurunuzu yaparken gelirinizi doğru beyan etmeniz reddedilme ihtimalinizi düşürebilir.

Gelirlerinizi beyan ederken aynı evin içinde yaşadığınız ailenizin gelirlerini de belgeleyebilirsiniz. Eşinizin gelirini ya da eğer varsa kira gelirlerinizi kredi başvurusunda bulunurken beyan edebilirsiniz. Böylece bankalar yeterli geliriniz olduğunu düşünerek kredi borcunuzu düzenli bir şekilde ödeyebileceğinize kanaat getirir. Ancak yanlış gelir bilgilendirmesi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Olmayan bir geliri beyan ederseniz ve sizden belge istendiğinde beyanınızı destekleyecek belgeyi götüremezseniz başvurunuz direkt olarak reddedilir. Eğer herhangi bir mülkünüz varsa bunu ipotek altına alarak kredi çekmeyi de deneyebilirsiniz.

Kredi raporunuzu inceleyin

Bankaların kredi başvurularını incelerken ilk baktıkları detaylar arasında kredi skoru ve kredi raporu bulunuyor. Kredi skorunuzun yeterli olmaması başvurunuzun reddedilmesindeki en önemli etmen olabilir. Kredi başvurusu yaparken skorunuzu bilmiyorsanız başvurunuz reddedildiğinde şaşırmanız ve üzülmeniz olası.

Eğer başvurunuz reddedildiyse kredi raporunuzu mutlaka detaylı inceleyin. Bu rapor sayesinde finansal geçmişinizi detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz. Daha önceki kredilerinizi, kredi kartı kullanım alışkanlarınızı ve limit oranlarınızı bu rapor sayesinde görebilirsiniz. Böylece bankaların sizin başvurunuzu değerlendirirken nelere dikkat ettiklerini de anlayabilirsiniz. Kredi raporunuzu kontrol etmek, bütçenizi de daha iyi şekilde yönetmenize yardımcı olur.

Kredi notunuzu yükseltin

Başvurunuz kredi notunuz düşük olduğu için reddedildiyse kredi notunuzu yükseltmek için bazı adımlar atabilirsiniz. Bu da bir sonraki başvurularınızda reddedilme ihtimalinizi düşürür. Kredi notunuzun düşük olması, önceki kredi ödemelerinizi düzenli yapmamanız ya da kredi kartı borçlarınızı ödemeyi geciktirmenizden kaynaklanıyor olabilir.

Bunların dışında eğer kefil olduğunuz biri ödemesini 90 gün geciktirdiyse de kredi notunuz düşebilir. Kredi notunuzu yükseltmek için ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Kredi kartınızın asgari ücretini ödeyerek borçlarınızı kapatmak notunuzu olumlu yönde etkilemez. Bu nedenle borç ödemelerinize çok dikkat edin. Kefil olduğunuz durumların sizi de etkilediğini göz önünde bulundurarak düzenli ödeme yapacağına güvenmediğiniz kişilere kefil olmayın.

Hiç kredi çekmemiş olmanız ya da kredi kartınızın olmayışı sayesinde kredi notunuzu yüksek tutacağınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak ne yazık ki bu şekilde de olumlu bir durumda olmuyorsunuz. Daha önce herhangi bir borç ödeme durumuyla karşılaşmadığınızda bankalar sizin borçlarınızı nasıl ödeyeceğinizi bilemiyorlar. Bu nedenle de kredi notunuzu belirsiz olarak değerlendirmeye alıyorlar. Bu durumda kredi notunuzu belirleyebilmek için düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Ödemelerinizi düzenli yaptıkça kredi notunuz belirlenecektir.

Borçlarınızı yapılandırın

Başka bankalarda henüz ödemeleri bitmemiş kredi borçlarınız ve bekleyen kredi kartı ödemeleriniz varsa bankalar kredi başvurunuzu reddedebilir. Borç tutarınızın artması ve ödemelerdeki düzensizlik yeni kredinizin ödemelerini de düzenli bir şekilde yapamayacağınızın bir göstergesi olarak algılanabilir. Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce borçlarınızı yapılandırmayı değerlendirebilirsiniz.

Eğer kredi notunuz çok düşük değilse bankalar borç yapılandırma konusunda size birçok imkan sunabilir. Kredi çekmeden önce çalışmak istediğiniz bankayı değerlendirip borçlarınızı yapılandırma konusunda açıkça konuşmalısınız. Bazı durumlarda çekeceğiniz krediyle borçlarınızı kapatmayı planlıyor olsanız bile bunu bankaya net olarak belirtmekten çekinebilirsiniz. Ancak bu detayı bankaya bildirdiğinizde ve borçlarınızı kapatacağınızın güvencesini verdiğinizde bankalar kredi başvurunuza daha ılımlı yaklaşabilir.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar