• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartlarındaki Visa ve Mastercard ne demektir?

Kredi kartlarındaki Visa ve Mastercard ne demektir?

tugbahacibayramoglu

Visa ve Mastercard ödeme sistemleri yapan iki rakip firmadır. Yani bunlar bir kredi kartı markası değil, nakit akışını sağlayan ödeme sistemi markasıdır. Kredi kartınızın visa ya da mastercard olması sizi değil, bankaları bağlayan bir durumdur. Şöyle ki bankalar kredi kartları operasyon işlemleri için ya visa ya da mastercard altyapısını kullanır. Visa ve mastercard dünyada hemen her yerde ve hemen tüp pos cihazlarıyla anlaşmalı olduğu için, sizin kredi kartınızı sorunsuz olarak kullanmanızı sağlar. Mastercard ABD kökenli, Visa ise İngiltere kökenlidir.

İçindekiler

Mastercard ABD, Visa Avrupa kökenli şirket

Mastercard 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir finans şirketidir. Kredi kartları için ödeme sistemleri sağlamaktadır. 16 haneli kredi kartı numaraları 5’le başlar.

Visa ise ağırlıklı olarak Avrupa olmak üzere 36 ülkede kredi kartları ön ödemeli kartların sistemini sağlar. Genel merkezi İngiltere’dedir. Avrupa’daki tüm bankaların bağlı olduğu bir birliktir. Kredi kartı numaraları 4’le başlar. Genel anlamda Mastercard, Amerika kıtasında Visa ise Avrupa kıtasında daha etkilidir.

Sadece ödeme sistemi

Gelişmiş ülkelerin tamamında visa ve mastercard kullanımında sorun yaşanmaz. Bundan yaklaşık 15-20 yıl önce daha belirgin farklar olabiliyordu ancak artık böyle bir sorun yok. Günümüzde ise dünyanın ücra köşeleri dışında kullanım konusunda bir sorun yaşanmıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar