Bir seçimi daha geride bıraktık. Seçimden güçlü bir tek parti iktidarı çıktı. Seçim ertesi piyasalarda olumlu tepkiler gözlemlendi. Borsa yükseldi, dolar düştü, altın düştü ve yine gösterge tahvil faizinde düşüş oldu. Peki bu hareketlenme, kredi faizlerini nasıl etkiler? Faiz oranlarında düşüş olur mu? Dün bir çok ziyaretçimiz bu sorunun cevabını aradı. Sizler için Türkiye’nin önde gelen 5 bankanın yetkilileriyle görüştük ve bakın hangi yanıtı aldık:

Banka yetkililerinin faiz beklentisi

Konuştuğumuz banka yetkilileri, kredi faizlerinin aşağı yönlü bir trend kazanacağı görüşünde hemfikir. Yetkililer, Kasım kampanyalarında kredi faizlerinin düşmesinin beklenebileceğini iletti. Aralık ayında da, yani yılbaşı kredi kampanyaları için de faiz oranlarındaki düşüşün devam etmesini bekliyorlar. Bankalar rekabete göre de kampanya faiz oranlarını belirlediklerinden, 1-2 bankanın faiz oranlarında indirim yapması demek, diğer bankaların da faizde indirime gitmesi anlamına gelecek. Diğer yandan faiz indirimi öyle hemen çok hızlı olmayacak. Kademe kademe düşecek. Çünkü banka yetkilileri anlamlı bir faiz indirim kararı için henüz erken olduğunu da söylediler.

 

Hükümet Aralık ayının ilk haftası kurulabilir

Piyasaları etkileyecek en önemli gelişme büyük olasılıkla Aralık ayının ilk haftasında yaşanacak. Yüksek Seçim Kurulu'nun 11-12 gün içinde kesin sonuçları açıklaması bekleniyor. Bu sonuçların ilanını takip eden 5. gün Meclis çağrısız toplanacak. Milletvekilleri yemin edecek. Bundan 5 gün sonra Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak. Meclis Başkanı seçimi belli olduktan sonra Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Geçici hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Sonrasında yeni hükümet kurulma görevi verilecek. Bu tüm sürecin tamamlanması Aralık ayının ilk haftasını bulacak gibi görünüyor. Aralık ayının ikinci haftasında ise yani 15-16 Aralık tarihlerinde FED yani Amerikan Merkez Bankası'nın toplantısı var. Bu toplantıda ne karar çıkacak tahminde bulunmak zor. Merkez Bankası genelde FED kararlarından sonra faiz kararlarını açıklıyor. Bu sürece bakarak bankaların yılbaşı kampanyalarında faiz oranlarında biraz daha indirime gidebileceğini düşünüyorum.

Krediye ihtiyacınız acilse Kasım ayı kampanyalarını takip edin

Dikkatinizi çekmek istediğimiz konu ise şu: Eğer krediye ihtiyacınız varsa faizin düşeceği beklentisi ile bu ihtiyacınızı ertelemenize gerek kalmadığını düşünüyorum. Umuyorum ki gelecek hafta başlayacak yeni kampanyalar daha düşük faizli olacak. Faiz oranları kademeli olarak düşmeye devam etse de, bu küçük düşüşlerin aylık taksitlerinize etkisi az olacaktır. Dolayısıyla Kasım ayı kampanyalarını takip ederek, daha düşük faiz oranlarıyla nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.