Kredi başvurusu reddedilince yapılması gerekenler


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 75

İhtiyacımız olan nakde hızlı ulaşmanın en kolay yollarından biridir kredi. Notunuz iyi ve geliriniz de uygunsa, bankalar bu konuda çok yapıcı davranır. Ancak notunuz düşük ve borç yükünüz fazlaysa aynı sonuçla karşılaşmayabilirsiniz. Eğer siz de kredi başvurusu reddedilenlerden iseniz vereceğimiz önerilere göz atın.

1-Gerçeklerle yüzleşin ve aksiyon planı yapın

Enuygun'a sıkça “Kaç yıldır bu bankanın kredi kartını kullanıyorum şimdi sıkıştım banka bana kredi vermiyor” şeklinde benzer yorumlar geliyor. Ancak unutmayın ki banka profesyonel bir kurum. Profesyonellikle risk hesabının iyi yapılması gerekir. Banka geri ödemede güçlük yaşayacağı kişilere kredi kullandırmak istemez. Kızmak işinizi çözüme kavuşturmaz. Sonuca yönelik neler yapabileceğinizi iyi hesaplamanız lazım. Öncelikle size niye kredi verilmedi sorusunu kendinize sorun. Belki önemsemediğiniz bir kaç günlük gecikmeli ödemeler notunuzu düşürmüş olabilir. Ya da son zamanlarda bilinçsizce para harcamışsınızdır. Bankanıza 'Kredi başvurunuz neden ret edildi' sorusunu sorun ve vereceğimiz önerileri uygulamaya çalışın. Aksiyon planı yapın, kredi ret sebebini ortadan kaldırın.

2- Notunuzu yükseltmenin yollarını arayın

Kredi kullandırırken bankaların ilk olarak baktıkları şey kredi notunuzdur. Bu not belli bir oranın altındaysa zaten kredi kullanamazsanız. Ancak notunuz düşükse yükseltmek için çaba harcamanızda fayda var. Önemsemeyip bir kaç gün de olsa geç yaptığınız ödemeler de kredi notunuzu düşürür. Ödemeler konusunda hassas olun. Kredi notunu yükseltmek için dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımızdan öneriler alabilirsiniz.Üst üste ve sık başvuru yapmak da kredi notunu etkileyen bir şeydir. Kredi başvurusu yaptınız ve yanıt olumsuzsa hemen üst üste başvurular yapmayın. 

3- Başka bankalara da bakın

Bir banka kredi vermedi diye diğer bankalardan da hemen olumsuz yanıt alacağınızı düşünmeyin. Elbette kredi notunuz çok kötü ve geliriniz düzensizse diğer bankalar da aynı kararı verebilir ancak notunuz çok düşük değil ve geliriniz de düzenliyse alternatif bankalarla görüşmek doğru bir adım olabilir. Örneğin maaşınızın yattığı banka şubesine gidip yüz yüze görüşebilirsiniz. Veya mevcutta kullandığınız kredi ya da kredi kartını aldığınız banka şubelerine gidebilirsiniz. Çünkü bazı bankalar bazen kredi politikalarını daha kısıtlayabiliyor bazı bankalar ise zaman zaman daha esnek olabiliyor. 

3- Başka bankalara da bakın

4- Gelir durumunuz ve çalışma süresi

Bazen kredi notunuz yüksek olsa bile banka borç yükünüzden dolayı size kredi vermek istemeyebilir. Bu durumda varsa ek geliriniz ya da eşinizin vs. gelirini göstererek yeniden kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca aynı işyerinde 6 aydan daha az çalışma sürenizden dolayı da kredi başvurunuz reddedilebilir. Bankalar sigortalı çalışma sürenizi de değerlendirmeye alır. Kredi taksitlerinin gelirinize uygun olması gerekiyor. Aylık geliriniz 2.000 TL ise ve sizin kullanmak istediğiniz kredi taksitleri de aylık 2.000 TL'yi buluyorsa ret edilme olasılığınız yüksek. Doğru vade ve doğru kredi tutarı için başvuru yaparsanız ret edilme olasılığınız azalır.

5-Takibe girmek üzereyseniz, borç batağındaysanız kredi istemeyin

Borçlarınızı ödeyemediğiniz için kredi kullanmak istiyor ve reddediliyorsanız yeni kredi başvurusu yapmak yerine bankanızdan borçlarınızı yapılandırmasını isteyin. Kredi kullandığınız bankayla yüz yüze görüşüp size uygun bir ödeme planı çıkartmasını talep edin. Eğer bu konuda düzenli ödeme yapıp bankaya iyi niyetinizi gösterirseniz, ilerleyen zamanlarda yeni kredi çekme fırsatınız doğabilir. 

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2215 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.