Eğer ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi, hatta kredi kartı almaya çalışıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. "Kredi borcunuzu ödeyin" gibi net durumlardan değil, daha az göz önünde olan konulardan söz ediyoruz.

İşte kredi alırken dikkat etmeniz gereken 7 nokta:

İçindekiler

1- Kredi kartınızdan çok mu para çekiyorsunuz?

Herkes kredi kartından zaman zaman para çekebilir. Acil bir durum oluşur, hesabınızda yeterince nakit yoktur ve sizin de nakde ihtiyacınız olur, ve faizine aldırmadan para çekebilirsiniz. Ama eğer bu fazla sık oluyorsa, hatta düzenli bir hal aldıysa, bu durumda bankalar sizin nakit dengenizle ilgili bir sorununuz olduğunu düşünebilirler, ve bu da iyi bir işaret değildir.

2- Hiç kimseye borcunuz yok mu?

Kimseye borcu olmamak gayet iyidir, değil mi? Her zaman değil. Eğer kimseye borcunuz yoksa, kimseye borç geri ödemesiyle ilgili bir kaydınız da yok demektir. Bu durumda bankalar size borç verdiklerinde geri alıp alamayacakları hakkında fikir sahibi olamazlar. Daha önce kredi almış ve ödemelerini düzenli yapmış birinin riski, hiç kredi almamış birinin riskinden daha az olarak değerlendirilebilir.

3- İş mi değiştiriyorsunuz?

Herhangi bir iş yerinde uzun süre çalışıyor olmak, kredibilitenizi artırır. Bazı bankalar kredi verecekleri kişinin aynı iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor olması şartını arıyorlar. Sık iş değiştiriyorsanız, bankalarda sizin ödeme sürekliliğinizle ilgili soru işaretleri doğmasına neden olabilirsiniz. Yani bir konut kredisi almayı planlıyorsanız, size önerimiz bunu iş değişikliğinizle aynı zamana denk getirmemeye çalışın.

4- Ev mi değiştiriyorsunuz?

İş değiştirmek gibi, ev değiştirmek de stabil olmamanın bir göstergesi sayılıyor. Aynı adreste uzun süredir oturuyorsanız (ve daha iyisi ev sahibiyseniz), bankalar tarafından daha güvenilir bulunuyorsunuz. Kiracıysanız, bir de üstüne üstlük sık sık ev değiştiriyorsanız, kredibiliteniz azalıyor.

5- Çocuğunuz var mı?

Krediyle çocukların ne ilgisi var demeyin. Evli ve çocuklu kişiler, daha düzenli bir yaşam tarzına sahip oldukları varsayımıyla daha yüksel kredibiliteye sahip oluyorlar. Hele bir de eşiniz çalışıyorsa, evli ve çocuklu olmanın masraflarınızı artırması bir kenara bırakılıyor ve kredi notunuz daha da yükseliyor. Bekarların kredi alma olasılığı, evlilere göre daha zayıf. 

6- Ev telefonunuz var mı?

Başlık ilginç gelebilir, ama telefon, su, elektrik faturalarınızın olması ve bunları düzenli ödüyor olmanız, sizin kredi borcunuza sadık olacağınızın göstergesi olarak algılanabiliyor. Bazı bankalar, üzerine kayıtlı sabit telefon olmayan kişilere kredi vermemeyi tercih edebiliyor.

7- Gerçekçi misiniz?

Almayı hedeflediğiniz kredi ya da kredi kartınızın sizin kimliğinizle uyuşup uyuşmaması da önemli. Çünkü artık kredi kullanırken bankanın baktığı en önemli kriterden biri gelir durumu ve borç durumu. Yani kredi notunuz yüksek bile olsa, eğer borcunuz gelirinizden fazlaysa size kredi çıkmayabilir. Ya da siz her ne kadar ödeyebilirim deseniz bile, sizin belgeleyebildiğiniz gelirinize bakılır. Basit bir hesapla aylık taksitlerin, gelirinizin %60'ını geçmemesi gerekir. Ve yine başka borçlarınıza ve gelir durumunuza da bakılır. Yani banka her zaman gerçekçi olmanızı ve gelir belgeleyip sizin ödeme güçlüğü çekip çekmeyeceğinize bakar.


Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar