Kötü kredi sicili nasıl temizlenir

uguryurt
İçindekiler

Kredi sicili nasıl temizlenir ? sorusuna, Enuygun Bankacılık ve Sigorta Ürünleri Direktörü Filiz Küntaş yanıt veriyor.

Kredi sicili nasıl temizlenir?

Kredi Kayıt Bürosu sizin gecikmiş ödemelerinize bir not verir ve 3 aydan fazla bir süre ödeme yapmamanız durumunda da sizin kredi skorunuz, Merkez Bankası’nın kayıtlarına geçer. Bu notlar uzun süre orada kalır. Kredi siciliniz Merkez Bankası’nda beş yıl kalırken, diğer bankalarda bu süre daha uzun ya da kısa olabiliyor. Eğer siz kredideki kötü sicilinizi temizlemek istiyorsanız öncelikle düzenli ödeme yapmalısınız.

Ödemelerinizi düzenli yapar ve gelirinizi de arttırırsanız, birkaç yıl içinde bankaların yeniden potansiyel müşterileri arasına girebilirsiniz. Kötü siciliniz de son yıllardaki düzenli ödemeleriniz sayesinde düzelebilir. Sicilinizi temizlemek için öncelikle maaş ödemesini aldığınız bankadan düşük limitli bir kredi kartı almanızı ve her ay ekstrelerinizin mümkünse tamamını ödemenizi tavsiye ederiz. Ödemelerinizi mutlaka gecikmeye düşmeden ödeme gününde ödemeniz çok önemli. Merkez Bankası kayıtlarını Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde kurulan Risk Merkezi’ne devrediyor.

uguryurt
Uğur Yurt
33 Yazı
Gezmeyi ve yeni yerler görmeyi çok seven birisi. Aynı zamanda gezip gördüğü yerleri başkalarının daha kolay keşfetmesi için tanıtıcı seyahat yazıları yazmak da çok hoşuna gidiyor.
Uzman Yazarlar