Konutta 150 metrekare ve üzeri evler için %18 oranında KDV oranı, %8'e indirildi. Konut kredisi faiz oranlarının da bir kaç gün içerisinde %0,99'a kadar düşmesi bekleniyor. Ev bakmak için acele edin. 

İçindekiler

%8'e indirildi

Ev satın almak isteyenler için indirimli bir dönem. KDV ve tapu harçlarında indirim yapıldı. Faiz oranlarının da bir kaç gün içerisinde düşmesi bekleniyor. İlk olarak 150 metrekare ve üzeri evler için KDV oranı %18'den %8'e düşürüldü. Söz konusu indirime göre örneğin 150 metrekare büyüklüğünde ve 500.000 TL olan bir konutun 90.000 TL olan KDV'si 40.000 TL'ye düşecek. Satış işleminde ayrıca tapu harcında da indirim olacağı için böyle bir evi satın alan kişi yaklaşık 55.000 TL'lik bir indirim sağlamış olacak. Bakanlar Kurulu'nun bu kararı Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girdi. 

31 Ekim 2018'e kadar geçerli

KDV indirimi için konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin yapılaması gerekiyor. İnşaatı devam eden konutların ise faturalarının bu tarihe kadar düzenlenmesi gerekiyor. İndirim sadece ev satışlarında geçerli. Dükkan, işyeri gibi gayrimenkullerde indirim olmayacak ancak işyerleri de %3'e düşen tapu indiriminden faydalanabilecek.

Konut faizleri düşebilir

Durgun giden ev satışlarına faydası olacağı düşünülen bu uygulamanın yanı sıra yakın zamanda bankaların da konut kredisi faizlerinde indirime gitmesi bekleniyor. Başbakan Binali Yıldırım konuyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirime gideceğini açıkladı. Buna göre bankaların faiz oranlarını bu hafta düşürmesi ve faiz oranının %0,99 olması bekleniyor. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN