Konutta KDV artışı arsa sahibini vuracak

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren konutta KDV değişikliğinin ev satın alacaklardan çok, arsa sahiplerini etkileyeceğini söyleyen Enuygun.com Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “İnşaat firmaları, ev fiyatlarının artacağı gerekçesi ile arsa sahiplerinin payını düşürmek isteyecekler. Yeni yasa, en çok arsa rantçılarını etkileyecek” dedi.

Konutta KDV oranlarında yapılan değişiklik yeni yılın en çok konuşulan yasası oldu. Yeni kanuna göre, özellikle büyükşehirlerde ev satın alanların yüzde 8’in altında KDV ödemesi mümkün olmayacak. Ancak yeni yasa, halen inşa edilmekte olan, yapımına yeni başlanmış ya da bitmiş inşaatları etkilemiyor. KDV artışı, yeni başlanacak, henüz ruhsatı alınmamış inşaatlar için geçerli olacağından, kat karşılığı anlaşmalarda sıkı pazarlıklar oluşacak. Diğer bir deyişle, yeni KDV yasası, ev satın alacaklardan çok arsa sahiplerini etkileyecek.

Kat karşılığı inşaatlarda arsa sahibinin payı düşecek

Müteahhitlerin ya da inşaat firmalarının yeni yapılacak projeler için arsa sahipleriyle yapacakları anlaşmalarda, KDV yükselmesini de göz önünde bulundurarak sözleşme koşullarını değiştirmek isteyebileceklerini belirten Enuygun.com konut kredisi analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “İnşaat firmaları, KDV oranlarının yükselmesinden dolayı ev fiyatlarının artacağı gerekçesiyle, yeni anlaşmalarda arsa sahibinin payını düşürmek isteyecek. Genelde yüzde 50 kat karşılığı yapılan inşaatlarda, bu oran yüzde 45 ya da 40’lara düşebilir. Bu durumda, satılan evin KDV’sinin büyük çoğunluğu ya da büyük bir kısmı, daha inşaat başlamadan çıkarılmış olacak. İnşaat firması, yapacağı dairelerin KDV’li fiyatlarını müşterilerine yansıtmamak için baştan pazarlığını yapmış olacak. Dolayısıyla konutta KDV artışının yakın zamanda ev satın alacakları aslında çok da fazla etkilemeyeceğine inanıyoruz” dedi.

800 bin birikmiş stok var

Ayrıca, inşaat firmalarının özellikle markalı konutlarda yaklaşık 800 bini bulan birikmiş stokla, yani inşaatı tamamlanmış konutla rekabet edebilmeleri için KDV artışını fiyatlarına yansıtmamaları gerektiğine değinen Hacıbayramoğlu, “Firmaların 2013 yılının ilk yarısında yeni projelere başlaması zor. Başlanan projelerin zaten ruhsatları geçen yıl alınmıştı. Firmalar işçilik, çimento demir gibi inşaat maliyetlerini düşüremeyecekleri için, arsa paylarını indirmeye çalışacaklar. 6 ay sonra da kat karşılığı oranlarında düşüş başlayacaktır” diye konuştu.

Kimler KDV artışından etkileniyor

KDV artışından en çok arsa rantçılarının etkileneceğini belirten Hacıbayramoğlu, “Konut kredileri için de karşılaştırma hizmeti veren Enuygun.com’a KDV ile ilgili çok soru geliyor. Pek çok kişi, yeni satın alacağı evin KDV artışından etkilenip etkilenmeyeceğini soruyor. 1 Ocak 2013 tarihine kadar inşaat ruhsatı alınmış hiçbir yapıyı KDV artışı vurmuyor. İkinci el ev satışları da KDV artışından etkilenmiyor. Bu yüzden, vatandaşların yaklaşık 2 yıl boyunca bu KDV artışıyla ilgili bütçelerini sarsacak bir planlama yapmalarına da gerek yok. 2 yıl sonra satılacak inşaatlar için de inşaat firmaları şimdiden arsa sahipleriyle pazarlıklarını sıkı tutmaya başladı. Bu yıl içerisinde ev satın almayı düşünüyorsanız, muhtemelen KDV artışından etkilenmeyeceksiniz” dedi.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar