• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konutta İzmir kazandırdı, İstanbul ve Ankara enflasyonun gerisinde kaldı

Konutta İzmir kazandırdı, İstanbul ve Ankara enflasyonun gerisinde kaldı

tugbahacibayramoglu

Son yıllarda bu satırlarda sürekli konut yatırımının kazancından söz ettik. Ev fiyatları büyük şehirlerde yıllık %20’leri bulan oranlarda yükseldi. Ancak son iki yıldır özellikle 2018 yılının ilk aylarından itibaren konut, alıcısına kazandıran bir yatırım aracı olmaktan çıktı. Ancak İzmir’de durum farklı.

İçindekiler

İzmir’de %18’lik artış var

İzmir’de ev fiyatlarında yıllık ve aylık bazda artış sürüyor. İzmir’de ev fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık %18 oranında arttı. Reel olarak İzmir’de konuta yatırım yapanın kazancı sürüyor. Onun dışında diğer şehirlerimizde ev fiyatlarındaki artış enflasyonun gerisinde kaldı. İstanbul’da konut fiyatları %3,9 artarken, bu oran Ankara’da %8,5 oldu. Bazı semtlerde ise fiyatların sabit kaldığı gözlendi. Bu durumda İzmir dışında İstanbul ve Ankara’da konut fiyatları enflasyonun gerisinde kaldı.

İstanbul dünya listesinde de gerilere düştü

Ya yurtdışından görünüm nasıl. Uluslararası bir gayrimenkul danışmanlık şirketinin hazırladığı rapora göre de İstanbul, konut fiyat artışında 39. Sıraya geriledi. Rapora göre İstanbul’da ev fiyatlarında artış olmadığı gibi bazı bölgelerde gerileme de dikkat çekici. Ancak enflasyondaki artış nedeniyle yeni evlerin fiyatları ister istemez artacak. Demirinden, çimentosuna, mutfak ve banyo malzemelerine kadar evin yapılında gerekli ürünler zamlanacağı için ev fiyatlarında fazla bir düşüş beklenmiyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN