Konutta faizler son 15 ayın en düşük seviyesine indi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev satın almayı planlayanlar, hatta yatırım yapmak isteyenler… Konut kredisinde 120 ay vadeli kredilerde faiz oranları, son 15 ayın dibine indi. Örneğin 120 ay vadeli 100.000 TL kredinin aylık taksitleri %0,86 faiz oranıyla 1.339 TL. Bu faiz oranını en son 2013 yılının Kasım ayında görmüştük. Ondan sonra konut kredisi faizleri sürekli yükselmeye başladı.

2014 yılı başlarında çok yükseldi

Konut kredisi faizleri, 2014 yılının Şubat ayında hemen hemen tüm bankalarda %1’in üzerine çıktı. Şimdi ise pek çok bankada 120 ay vadeli konut kredisi faizleri %0,90’nın altında. Ev fiyatlarının sürekli artış gösterdiği, inşaat maliyetlerinin de sürekli yükseldiği şu günlerde konut kredisi faiz oranları gerçekten de oldukça avantajlı.

Konut son 5 yılda %70 kazandırdı

Merkez Bankası verilerine göre son 5 yılda en çok konut kazandırdı. Konut fiyatları son 5 yılda %70 oranında arttı. Bu da şu anlama geliyor. 5 yıl önce 100.000 TL’ye satılan bir evin fiyatı, 170.000 TL’ye kadar çıkabildi. Anlayacağınız konut kredisine ödeyeceğiniz faiz ve masrafların toplamı, ev fiyatlarındaki artışa göre baktığınızda oldukça düşük. Bu durumda eğer şu sıralar ev satın almayı düşünüyorsanız bu avantajlı koşullardaki faiz oranlarını kaçırmayın. Faizler düşecek diye bir beklenti içine girerseniz daha yüksek ev fiyatlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Bizden hatırlatması…

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar