Konut satışlarında net brüt karmaşasına son

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pek çok kişinin başına gelmiştir, evi satın alırken size belirtilen metrekare ile oturduğunuz alan arasında ciddi farklar oluşur. Öyle ki siz 130 metrekare bir ev satın aldığınızı zannedersiniz ve ona göre para ödersiniz ancak evin odalarını, mutfağını, banyosunu ölçtüğünüzde evin büyüklüğü 90 metrekare bile çıkmaz.

Çünkü inşaat firmaları hem evi daha büyük göstermek hem de metrekare bazlı satış fiyatlarını yüksek tutmak için ortak alanları, asansör, garaj vs gibi alanları, evin metrekaresine eklerler. Brüt metrekareyle satış yaparlar. Evin net metrekaresiyle brüt metrekaresi arasında 30-40 metrekarelik farklar oluşur.

Artık net metrekare gösterilmesi zorunlu

Ev satışlarında bu net metrekare, brüt metrekare karmaşası yıllarca sürdü. Bu konuda çok şikayet alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yayınladığı bir genelgeyle ön ödemeli konut satışlarına net alanın gösterilmesi zorunluluğu getirdi. Buna göre artık yeni projelerde evin kullanılabilir alanları metrekaresi olarak gösterilecek. Yani artık ev satışlarında brüt alan değil, net alan belirtilecek, böylece karmaşaya da son verilecek.

Zaten son haftalarda çıkan konut projelerinde de dikkatimizi çekti artık projelerin satış ofislerinde ve web sitelerinde net metrekareleri belirtiliyor. Böylece evinize taşındığınızda hayal kırıklığıyla karşılaşmamış olacaksınız. Ben özellikle hafta sonu bir kaç proje gezdim. Tebliğ inşaat firmalarına ulaşmış olacak ki tanıtımlar hep net metrekare üzerinden yapılmıştı. 

120 ay vadeli konut kredisi faizleri %0,87’den başlıyor

Gelelim son haftalardaki konut kredisi seçeneklerine…120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları %0,87’den başlıyor. 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin ödemeleri ise 1.350 TL. Ev fiyatlarının sürekli arttığı günümüzde, konut kredisi ödemeleri oldukça cazip görünüyor. Bu fırsatı kaçırmayın, beklerken hem ev fiyatlarının artması hem de kredi faizlerinin yükselmesiyle karşılaşabilirsiniz!

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar