Konut satışlarında artış var

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Düşen faiz oranları konut satışlarını arttırdı. Uzun zaman sonra ocak ayında konut satışlarında ciddi oranda yükseliş oldu. Geçtiğimiz ay ülke genelinde konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre birinci el sıfır konutlarda %55,8 ikinci el konutlarda ise %85,2 oranında arttı.

Hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir indirim olduğundan ve buna rağmen ev fiyatlarının artmadığından söz etmiştik. Ancak bu döngü biraz da taleple alakalı. Ev satışlarındaki artışa göre bakarsak konut fiyatlarında ufak da olsa bir yükseliş görebiliriz. Bu durumu nasıl okumak lazım.

Faiz oranları %0,79’a kadar düştü

Öncelikle kredi kullanarak ev satın alacaksanız çok avantajlı bir dönem. Bazı bankalarda yeni evler için %0,79’a kadar düşen faiz oranları bulunuyor. Faiz oranlarının çok daha aşağıyı inme ihtimali düşük. Birkaç puanlık indirimler de aylık taksitler ya da kredinin toplam maliyetini çok etkilemez. Eğer kredi kullanacaksanız iyi bir dönem.

Ev fiyatları ne durumda?

Gelelim ev fiyatlarına… Eskisi gibi ev fiyatları artmıyor. Son iki yıldır stabil hatta semtine ve talebe göre düşen fiyatlarla da karşılaşıyoruz. Ancak inşaat maliyetlerinde sürekli bir artış olduğu için en azından yeni evlerin fiyatları önümüzdeki aylarda bu tutarlarda kalamayabilir. Son iki haftadır da ev fiyatlarında bir kıpırdanma var. Bu durumu iyi okumak lazım. Piyasa çok da hareketlenmeden bu fırsatı kaçırmamakta fayda var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar