İçindekiler

Aralık ayında düşük seyreden konut kredisi talebi, Ocak ayında hızlı bir artış gösterdi. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’dan yapılan konut kredisi başvuruları bir önceki aya göre %12 oranında arttı.

Kredilerdeki faiz artışının konut kredisine talebi canlandırdığına dikkat çeken Enuygun.com Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Gerek ihtiyaç gerekse de konut kredisinde faiz oranları, her ay 1 ya da 2 baz puanlık artışlar gösteriyor. Faiz artışının daha da yukarı çıkması ihtimali ev satın alacakları harekete geçirdi. Konut kredisi bazı bankalarda %1 faiz oranının üzerine çıktı ancak hala Garanti Bankası ya da Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi bankalarda %1’in altında kredi faizi uygulanıyor. Ev satın alacaklar bu fırsatı kaçırmak istemiyor” yorumunda bulundu.

100 bin TL kredinin aylık taksiti 1.400 TL

Konut kredisinde en çok başvuru yapılan tutar ve vade aralığına göre şu anda 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanacak bir kişinin aylık taksitleri %0,94 faiz oranıyla 1.400 TL. Kredinin masraflarıyla birlikte toplam geri ödemesi de yaklaşık 170.000 TL tutuyor.

Evlilik zamanı yaklaşıyor

Kredilere getirilen kısıtlamanın konut kredisindeki artışı etkiyen bir diğer neden olduğunu belirten Hacıbayramoğlu, “İhtiyaç kredilerinde vade sınırlaması 36 aya indirildi, kredi kartı limitine frenleme getirildi. Yakın zamanda konut kredisinde de bazı sınırlamalar getirilebileceği söylentileri kredi başvurusuna etki yaptı. Ayrıca bahar aylarına doğru evlilik, taşınma gibi gerekçelerle de ev satın alacakların sayısında artış oldu” açıklamasını yaptı. Bankaların konut kredisi oranlarını görmek, karşılaştırma yapmak dosya masrafı diğer masraflar vs. ile birlikte toplam geri ödemelerini görmek istiyorsanız Konut kredisi sayfamıza girip vade ve tutar kısımlarını doldurmanız yeterli. Önümüze gelen ekranda karşılaştırma yapabilir dilerseniz başvuruda da bulunabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar