Konut kredisi faiz oranları son 8,5 yılın zirvesini gördü. Pek çok bankada %1,20'nin üzerine çıkan faiz oranları geçtiğimiz yıl %0,90'nın altına kadar gerilemişti. Bu durumda ne yapmalı?

İçindekiler

Faizler düşünce ev fiyatları artıyor

Konut kredisi faiz oranları yıldan yıla hatta aydan aya değişkenlik gösterebiliyor. 6 yıldır Enuygun.com'da konut kredisiyle ilgili yazılar yazıyorum, faiz oranlarının %0,70'e kadar gerilediğini de, %1,23'e kadar çıktığını da gördüm. Faiz oranları artınca insanlar kredi kullanarak ev satın almayı erteliyor. Bu durumda konut satışları düşünce de ev fiyatları ya geriliyor ya da yükselmiyor. Faiz oranları düştüğünde ise bu kez kredi taksitlerinde düşme oluyor ancak genelde evlere de zam geliyor.

Faizler kredi maliyetlerini %16 arttırdı

Merkez Bankası verilerine göre faiz oranları son 8,5 yılın en yüksek rakamını gördü. Peki ortaya nasıl bir maliyet çıktı. Bu artışı gördükten sonra ne yapmalı? Artan faiz oranları kredi maliyetlerini yaklaşık %16 oranında arttırdı. Bir yıl önce %0,92 faiz oranıyla kredi kullanan bir kişinin 120 ay vadeli 100.000 TL kredi için aylık taksit tutarı 1.380 TL'ydi. Toplamda da 165.000 TL geri ödemesi gerekiyordu. Aynı kişi şimdilerde kredi kullansa %1,23 faiz oranıyla aylık 1.599 TL, toplamda da 191.000 TL geri ödeyecek.

Aylık taksitlerde 219 TL'lik artış

120 ayda yaklaşık 26.000 TL'ik bir artış anlamına geliyor. Uygun fiyatlı ev bulursanız kaçırmayın Ancak normal fiyatının altında bir ev bulursanız bazen karşı dairenizin aldığı fiyatın 50.000 TL ya da 60.000 TL daha ucuzuna ev bulursanız, kısacası uygun fiyata ev bulursanız yüksek de olsa bu faiz oranlarıyla kredi kullanabilirsiniz. Üstelik faiz oranları değişken düştüğünde kredinizi yeniden yapılandırma şansınız da var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN