Konut kredileri için yeni düzenlemeler

tugbahacibayramoglu

Geçtiğimiz hafta TBMM’den geçen yeni Tüketici Yasası’nda konut kredisi kullanacaklar için de düzenlemeler yapıldı. İşte bu düzenlemeler ve konut kredisi kullanacakların yasal hakları.

1-Konut kredisi sözleşmesine ilişkin hesap açılması ve bu hesaptan sadece ilgili işlemlerin yapılması durumunda tüketiciden her hangi bir isim altında hesap işletim ücreti talep edilemeyecek. Tüketicinin açık talimatı olmaksızın konut finansmanı sözleşmesi ile ilişkili bir kredili mevduat sözleşmesi yapılmayacak.

2-Konut finansmanı sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak. Yazılı sözleşme yapılmamışsa tüketici aleyhine işlem yapılamayacak.

3-Konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu konutun teslim edilmemesi durumunda sözleşmeye bağlı olarak konut teslim tarihinden itibaren kredi miktarı ile sınırlı olmak üzere 2 yıl olacak.

4-Konut kredilerinde sabit ya da değişken olarak iki yöntem esas alınacak. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde bu oran tarafların rızası dışında kesinlikle değiştirilmeyecek. Oran değişken olarak belirlenirse de başlangıçta sözleşmede belirlenecek oran, azami dönemsel geri ödeme tutarını aşmamak koşuluyla yurtiçi ve yurtdışında genel kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan endeks baz alınarak değiştirilebilecek. Bu referans faiz ve endeksleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenecek.

5-Tüketici vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek. Ya da borcun tamamını erken ödeyebilecek. Bu durumlarda konut finansmanı kuruluşu erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyetlerde indirim yapmakla yükümlü olacak. Erken ödeme tazminatı kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, vade sayısı 36’yı aşan kredilerde ise yüzde 2’yi geçemeyecek.

6-Tüketici konut kredisiyle ilgili sigorta yaptırmak zorunda kalmayacak. Sigorta yapmak istemesi halinde istediği sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Kredi veren banka bunu kabul etmek durumunda kalacak. Ancak bu sigorta kredi tutarıyla bağlantılı olacak.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar