Konut fiyatlarında KDV indirimi olacak mı?

nihanbayram

Temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimi sonrasında sağlık, eğitim ve konut gibi farklı sektörler için de indirim planları yapılmaya başladı. Peki konut fiyatlarında KDV indirimi yapılacak mı? Fiyatlar ne kadar düşecek?

Nasıl bir KDV indirimi yapıldı?

Enflasyonun yükselmesi nedeniyle marketlerdeki gıda fiyatları önlenemez şekilde zamlanmaya başladı. Hükümet de temel gıda ürünlerinin fiyatlarını indirebilmek adına KDV indirimi uyguladı. Temel gıda ürünleri için %8 KDV oranı uygulanıyordu. Alınan kararla marketlerde temel gıda ürünleri için KDV %1’e düşürüldü. Ticaret Bakanlığı bu indirimin marketlere yansımasının sıkı bir şekilde denetleneceğini de duyurdu. KDV indirimi uygulamayan marketler için para cezası da kesilecek.

Sıfır konutlar için KDV indirimi yapılabilir

Temel gıda ürünleri için sıkı önlemler alınırken eğitim, sağlık ve gayrimenkul sektöründe de indirim olup olmayacağı konusu da konuşulmaya başladı. Gayrimenkul sektörü yetkililerinin uzun zamandır talep ettiği konutta KDV indirimi konusunda bir adım atılacak olması konut satışlarının artışı için bir teşvik olacak. Gayrimenkul sektöründe KDV sıfır konutlar için %18 oranında uygulanıyor. İkinci el konut alım – satım işlerinde KDV uygulaması yapılmıyor. Hükümetin KDV indirimi uygulaması durumunda sıfır konutlar için KDV oranı %18’den %1’e düşecek. Böylece 150 m2 büyüklüğü geçmeyen sıfır konutların fiyatlarında %17 indirim olacak.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar