Yeni bir yılın yaklaşmasıyla beraber ev alma planı olanlar en doğru zamanı merak ediyor. Konut fiyatlarında artışlar devam ediyor. Eğer konut sahibi olma planınız varsa planlarınızı ertelemeyin. Peki ev fiyatları ve kredilerinde son durum ne?

Yüksek maliyetler fiyatlara yansıyor

Konut fiyatlarını belirleyen en önemli etmenlerden biri inşaat maliyetleri haline geldi. 2020 yılının Mart ayından beri inşaat malzemelerine zam geliyor ve bu da konut fiyatlarının artışına sebep oluyor. Sektör yetkilileri maliyetlerde neredeyse %100’e varan artış olduğunu ve bunun gelecek yıl konut fiyatlarına otomatik olarak yansıtılacağını duyurdu. Yetkililer, ihtiyaç sahiplerini ucuz konut ile buluşturmanın önündeki bu engeli kaldırmak için arsaların uygun fiyatlara satılması olduğunu söylüyorlar. Arsa maliyetleri düşürüldüğünde inşaat maliyetlerinin artışını telafi edecek şekilde konut fiyatları belirlenebilir.

Artan talebi karşılayacak konut üretilmiyor

Türkiye’de konut talebi her geçen gün artıyor ancak bu talebi karşılayacak kadar konut üretilmiyor. Son 2 yıldır konut üreticilerinin artan talep karşısında yetecek kadar inşaat yapmadığı gözlemleniyor. Bu da tabii ki az önce de bahsettiğimiz gibi inşaat maliyetlerinin artışından kaynaklanıyor. Üreticiler artan maliyetleri karşılayacak peşinata sahip olamayabiliyor ve üretim tamamlandığında fiyat artışları nedeniyle evlerin satılma oranı da düşük olabileceği endişesi oluşuyor. Üretimin az olması nedeniyle konut bulmak zorlaşıyor. Şu an satışta olan konutların fiyatları da bu durum göz önüne alarak belirleniyor. Önümüzdeki yıl konut üreticilerine yatırım desteği ya da üretim yardımı sağlanmaması durumunda hali hazırda satılmayı bekleyen konutların fiyatlarına bir de bu nedenle artış gelecek.

Faiz indirimleri fiyatlara yansıyor

Merkez bankası ve devlet bankaları konut kredilerinde faiz indirimleri uygulayabiliyor. Ev almayı planlayanlar da önümüzdeki yıl da böyle bir faiz indirimi yapılmasını bekliyor. Ancak 2020 yılının Haziran ayında yapılan faiz kampanyasında olduğu gibi faizler düştüğünde ev fiyatlarında artış yaşanıyor. Faizlerin düşürülmesi konut alımına talebi artırınca fiyatlar yükseltiliyor. Durum böyle olunca da yapılan faiz kampanyaları cazibesini yitiriyor.

Ev almayı ertelemeyin

Konut fiyatlarının artışındaki tüm bu nedenleri göz önüne alınca ev almak için beklememelisiniz. 2022 yılında faiz kampanyası düzenlense ya da konut üreticilerine teşvikler yapılsa da her geçen gün fiyatlarda artışlar görülebilir. Elinizdeki peşinat değerini kaybetmeden ve beğendiğiniz muhitteki ev fiyatları artmadan konut sahibi olun. Şu an en düşük faiz oranı %1,29. 120 ay vadeli 500.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 8.214 TL, toplam geri ödemesi ise 989.054 TL oluyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
419 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN