Mevduat faizleri %15'e yükseldi

Mevduat faizleri %15'e yükseldi

Merkez Bankası'nın faiz artışının ardından bankalarda buna paralel mevduat faizlerinde artışa gitti. Bir ay vadeli mevduatlarda faiz oranı pek çok bankada %15 seviyesine yükseldi. 3 aya kadar mevduatlarda ise faiz oranı %17,35'e kadar arttı.

Yılbaşı ikramiyesinin aylık kazancı 500.000 TL'yi bulacak

Yılbaşı ikramiyesinin aylık kazancı 500.000 TL'yi bulacak

Yılbaşı büyük ikramiyesinin biletleri satışa çıktı. Bu yıl 60 milyon TL olan büyük ikramiye kazananı uyurken bile zengin edecek cinsten. Yaptığım hesaplamalara göre 2016 yılında büyük ikramiyeyi kazanan kişinin aylık mevduat getirisi ki %10 ortalama olarak hesaplıyorum, daha fazla veren bankalar da olabilir aylık 500.000 TL’yi bulacak. Yani iki ayda bir 1 milyon TL daha kazanmış oluyorsunuz. Günlüğe çevirdiğimizde kazancınız 17.000 TL yapar. Hatta saatte yaklaşık 750 TL kazanabilirsiniz. Yani akşam yatıp sabah kalktığınızda 8 saatlik uyku sürecinde yaklaşık 6.000 TL kazanmış olabilirsiniz.

Mevduat kazançları arttı

Mevduat kazançları arttı

Merkez Bankası’nın faiz artışı kredi faiz oranlarını yükseltirken, mevduat faizlerinde de artışlar meydana geldi. Enuygun.com mevduat sayfasından yaptığım analize göre 32 günlük mevduat faizinde neredeyse tüm bankalar, %10’un üzerinde faiz veriyor. Bu da 50.000 TL’si olanın yaklaşık 380 TL, 100.000 TL’si olanın da 950 TL kazanması anlamına geliyor. Yeni faiz oranlarına göre 50.000 TL, 75.000 TL, 100.000 TL, 150.000 TL ve 200.000 TL parası olanın 32 günlük ve 1 yıllık faiz kazancını göstereceğim.

Alışverişte kredi kart nakitten daha avantajlı!

Alışverişte kredi kart nakitten daha avantajlı!

“Kredi kartı”, çoğu kez borçları çağrıştırdığı için sevdiğimiz kadar bir o kadar da ürktüğümüz bir ödeme aracıdır. Oysa kredi kartı ile alışveriş yapmak çoğu zaman nakitle alışveriş yapmaktan çok daha avantajlıdır. İşte sebepleri;

Mevduat garantisi 100 bin TL’ye çıkıyor

Mevduat garantisi 100 bin TL’ye çıkıyor

TMSF (Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu), mevduata uygulanan devlet garantisini 50 bin TL’den 100 bin TL’ye çıkarmak üzere yeni bir yönetmelik hazırladı. İlgili yönetmelik değişikliği Başbakanlık’a sunulacak. Gerekli onayların alınmasının ardından da kişi başı mevduat güvencesi 100 bin TL’ye yükselecek.

Hesap cüzdanları yeniden hayatımıza giriyor!

Hesap cüzdanları yeniden hayatımıza giriyor!

BDDK, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 10 Ağustos tarihinde kendi internet sitesinde yayınladığı yönetmelik taslağına göre varlığını çoktan unuttuğumuz “hesap cüzdanları” yeniden hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Banka şubelerinde gerçekleştirilen hesap açılışında hesap cüzdanlarının müşteriye verilmesi zorunlu hale getiriliyor.

Bankalarla kuyumcular karşı karşıya

Bankalarla kuyumcular karşı karşıya

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların Cumhuriyet altını ve ziynet altınlarının alım ve satımını yapmasına yönelik yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağın yayımlanması halinde bankalar altın da alıp satabilecek.

Ticari mevduata da devlet güvencesi geliyor!

Ticari mevduata da devlet güvencesi geliyor!

Bu haber büyük ticari işletmelere nazaran daha sınırlı mevduatı bulunan kobi ve esnafı yakından ilgilendiriyor.

Mevduatlarınız 50 bin TL’ye kadar sigortalı

Mevduatlarınız 50 bin TL’ye kadar sigortalı

Türkiye’de faaliyet gösteren ve mevduat toplamaya yetkili tüm kuruluşlarda bulunan mevduat hesaplarınız 50 bin TL’ye kadar devlet güvencesinde bulunmaktadır. Katılım bankaları ya da merkezi yurtdışında bulunan kuruluşların Türkiye’deki şubelerindeki hesaplarınız da buna dahildir. Devlet güvencesi sadece TL mevduat hesaplarını değil döviz (USD, EUR; CHF vb) ile altın,gümüş gibi kıymetli maden mevduatlarını da içine alır. Ticari işlemlere konu olan hesaplar ile yerli bankaların yurtdışı şubelerindeki hesaplar bu güvenceden yararlanmazlar.

Kişi başına en yüksek mevduat Ankara'da

Kişi başına en yüksek mevduat Ankara'da

Birikimlerini bankada değerlendiren ya da bir başka deyişle en fazla birikim yapan ilimiz Ankara oldu. Kişi başına en yüksek mevduat ortalaması 23.130 TL olan Ankara, 21.996 TL'lik kişi başı mevduat geliri olan İstanbul'u geride bıraktı. Ankara ve İstanbul'u kişi başı 9.549 TL ile İzmir izliyor. Kişi başı 758 Tl'lik geliri ile Muş ise son sırada yer alan ilimiz oldu.

x