Birikimlerinizi garanti ve güvence altında tutmak isteyenler için en ideal yatırım araçlarından biri mevduat hesaplarıdır. Bankada mevduat hesabı açarak hem paranızın değer kaybının önüne geçmiş hem de güvence altına almış olursunuz. Peki mevduat hesabı açarken nelere dikkat etmeli?

Faiz oranlarını karşılaştırın

Mevduat hesabı açarken öncelikle bankaların faiz oranlarını karşılaştırmanızda fayda var. Bankalar mevduat hesaplarında birbirine yakın olsa da farklı faiz oranları sunabiliyor. Bu da mevduat kazancınızı etkileyebilecek bir durum. Mevduat sayfamızdan bankaların güncel faiz oranlarını görüp ona göre karşılaştırma yapabilirsiniz.

Mevduatlar güvence altında

İnsanların yatırımlarını mevduatta değerlendirmesinin en önemli nedeni garantili bir yatırım aracı olmasıdır. Diğer yatırım araçlarında kazancınızın aşağı yönlü de seyredebilir ancak mevduat hesabında faiz oranıyla orantılı olarak kazancınız artar. Üstelik kazancınız bankada güvence altına alınır. Banka mevduatlarının ve katılım hesaplarının 150.000 TL’ye kadar olan kısmı güvence altındadır.

Hoş geldin faizi fırsatını kaçırmayın

Bankalar müşteri çekmek için faiz oranlarında değişkenlikler gösterebilir. Hatta bununla ilgili çok da reklam yaparlar. Piyasa değerlerinin birkaç puan üstünde faiz oranı vererek müşteri çekmeye çalışırlar. Siz de çalışmak istediğiniz bankadan size özel hoş geldin faiz oranı isteyebilirsiniz.

Pazarlık yapın

Bankada mevduat hesabı açarken pazarlık yapmanızı önerebiliriz. Ufak da olsa bankalar hatta şubeler arasında bile farklılık olabiliyor. Ya da size özel bazı özel hizmetler isteyebilirsiniz. Bu yüzden paranızı yatırmadan önce pazarlık yapma imkanınızın olduğunu hatırlatalım.

Enflasyon oranına dikkat!

Paranızın enflasyon oranında erimemesi için mevduat faiz oranları çok önemli. Diyelim ki ortalama enflasyon yıllık %10 ise siz de paranızı %12 ya da %13 ile bankaya yatırdıysanız zararınız olmaz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN