İçindekiler

Merkez Bankası'nın faiz artışının ardından bankalarda buna paralel mevduat faizlerinde artışa gitti. Bir ay vadeli mevduatlarda faiz oranı pek çok bankada %15 seviyesine yükseldi. 3 aya kadar mevduatlarda ise faiz oranı %17,35'e kadar arttı.

Hoşgeldin faizi %17 civarında

Bilindiği üzere Merkez Bankası 23 Mayıs ve 7 Haziran tarihli toplantılarında faiz arttırımına karar vermişti. Bankalar da mevduat faiz oranlarında artışa gitmeye başladı. Bankaların neredeyse bir çoğunda bir aylık mevduat faiz oranı %15 civarında. Bazı bankaların %17 gibi oranlar da verdiği görüldü. Ya da Hoş geldin faizi olarak %17'leri bulan faiz oranları veriliyor.

Kredi faiz oranları da arttı

Bu durumda 100.000 TL'lik bir mevduatı olan yaklaşık 1.500 TL civarında faiz alabiliyor. Faiz oranları sadece mevduatta görülmüyor. Gerek ihtiyaç gerekse de konut kredisi faiz oranlarında artış var. Bankaların bir çoğu konut kredisi faiz oranlarını %1,50'ye kadar çıkardı. İhtiyaç kredilerinde de en düşük oran %1,69. Bazı bankalarda %2'e kadar çıktı.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar