Kontör cep telefonu operatörlerinin müşterilerinin harcamalarını hesap edebilmek için kullandıkları bir birimdir. Kontör artış aralığı konuşmaların ücretlendirilmesinde süreye bağlı iken, SMS kullanımında gönderilen SMS sayısına, internet kullanımında ise transfer edilen veriye bağlı olarak hesaplanabilmektedir. 

Abonelerin yarısından fazlası kontörlü hat kullanıyor

Kullandığınız kadar ödeme yapılması, fatura gibi her ay ödeme yapılmamasının zorunlu olmaması bitmesi durumunda haciz işlemi vs. gibi şeylerin yapılmaması sebebiyle özellikle gençlerin ve öğrencilerin en çok rağbet ettiği sistemdir. Günümüzde artık bakkal, büfe ve market gibi yerlerde de satılan kontörler sebebiyle gençler ellerindeki para miktarı kadar telefonlarına yükleme yapabilir. Bu yüzden Türkiye'de kontörlü hat çok ilgi görmekte. Bilgi Teknolojileri Kurumu yani BTK verilerine göre Türkiye'deki yaklaşık 70 milyon abonenin yine yaklaşık %60'ı kontörlü hat kullanıyor.

Kontörlü hatta haciz işlemi yok

Abone sayılarında Turkcell pazar payının %43'üne, Vodafone %35,7 ve Avea ise 21,3'üne sahip. Tüm operatörlerin de faturasız yani kontörlü hat kullanan müşteri sayısı daha yüksek. Konörlü hat kullananların en az 3 ay geçmemek kaydıyla telefonlarına yükleme yapmaları durumunda hatlarındaki hakları devam eder. Hattın kullanılmaması yani üzerine yükleme yapılmaması üzerine bir müddet sonra hat görüşmelere kapanır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.