Kara Liste'nin Merkez Bankası'ndan TBB'ye devredilmesi ve Pozitif Sicil Kaydı ile ilgili haberlerimizi geçtiğimiz günlerde bildirmiş ve bu gelişmelerin kişisel not uygulamasına geçiş çalışmalarını olacağının altını çzimiştik.

Risk Merkezi'nin TBB'ye devredilmesiyle ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra, bankalar, sigorta şirketleri ile finansal kiralama ve faktoring şirketleri tüm müşterilerinin bilgilerini TBB bünyesindeki Risk Merkezine aktaracak.

Kişisel not uygulaması ile bakın neler değişiyor olacak?

Kişiye özel kredi faiz oranı

Bankalar kredi verirken, notu yüksek olanlara düşük faizli yüksek limitli kredi verecek. Örneğin borcunuza sadık biri olduğunuz kayıtlarınızdan izleniyorsa, kredi faiziniz 0,75 ve alabileceğiniz kredi oranı da 7.000 TL olacak. Ancak borç ödeme düzensizliği bulunan başka bir vatandaş için kredi faizi 1,1 ve tutarı da 5.000 TL olarak belirlenebilecek.

Kiracını / Ev sahibini sorgula

Yeni sistemden üçüncü şahıslar da yararlanabilecek; ancak bunun için bir bedel ve söz konusu kişinin izni gerekecek. Örneğin ev sahibiniz sizin de rızanızla Risk Yönetim Merkezi'nde sizi sorgulayabilecek ve ödeme alışkanlıklarını, borcunuza sadık olup olmadığınızı öğrenecek. Risk faktörünün derecesine göre kira ve depozitonun yükselme ve düşme ihtimali de var elbette.

 

Çek - Senet'te hayal kırıklığı yok

Çek, senet kabul etmeden önce, yine bedel ve söz konusu kişinin izni alınarak Risk Merkezi'nde sorgulama yapıp ona göre çek, senet kabul edilip karşılık çek-senet sorununun çözülmesi bekleniyor.

İş Ortaklığı başlatmadan önce

Bu sistemin kişiler ve kurumlara açık olduğunu da hatırlatalım; bu durumda iş ortaklıkları kurulurken ya da kurumlarla olan iş ilişkilerinizde (bayilik vb.) sizin-karşınızdakinin rızası ve hizmetin ücret bedelini ödeyerek ortaklığı başlatmadan önce sizin ve karşınızdaki kişilerin finansal durumunu öğrenebilir, sorgulayabilirsiniz.

Evlilik de bir iş ortaklığıdır

Ortaklıklar deyince aklınıza yalnızca iş ilişkileri gelmemeli bizce. Evlilik ilişkisi her ne kadar romantizme dayalı olsa da, kimi evliliklerde evlilik sözleşmesi ile taraflar birbirini kontrol altına almak ister kimi evlilikler ise karşı tarafın maddi varlığıyla ilgili yanlış beyanlarıyla başlar. İşte bu uygulama ile evet demeden önce sorgu yapabilir, kararınızı biçimlendirecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu uygulama başladığı zaman yapabilecekleriniz ve karşılaşacağınız bilgiler bu yönde, eminiz ki, bir çok farklı sebeple sistem hem kişi hem kuruluşlar tarafından kullanılıyor olacak.  Ancak siz yine de, kredi ihtiyacınızı bu sistemi yakalamak üzere ötelemeyin zira yeni başlayacak olan bu sistemin faydaları kadar süprizleri de olabileceğini öngörmeliyiz.

Geçtiğimiz haftadan bu yana Enuygun.com'da yoğun ilgi gören Garanti 80'e 5.000 TL kredi ve İş Bankası Mart Ayı kredilerini sizlere önermek isteriz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (2)