Kısa tatil rotası: Safranbolu-Amasra

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ramazan ayı gelmeden, henüz yollar ve oteller kalabalıklaşmadan birkaç günlük kaçamak yapmak isteyenler; Safranbolu-Amasra balığıyla, lokumuyla ve dillere destan salatasıyla sizleri bekliyor. Üstelik konaklar, tarihi eserler ve muhteşem manzarasıyla…

Safranbolu'nun tarihi konakları sizi bekliyor

Safranbolu ve Amasra, İstanbul Ankara gibi büyükşehirlere yakınlığıyla ünlü tatil yerleri. Safranbolu, UNESCO tarafından koruma altına alınmış tamamen tarihi dokusunu kaybetmemiş şirin bir kasaba. Eski konaklarda kalmak, yemek yemek, 500 yıldır kahvehane olan bir mekanda yine kahve içmek, özellikle tarih meraklıları için harika bir duygu. Safranbolu’da Etnografya Müzesi, Saat Kulesi, Cinci Hanı ve hamamı, Kaymakamlar Konağı, Bakırcılar Çarşısı, Köprülü Mehmet Paşa Camisi, Hıdırlık Tepesi gibi yerler gezilebilir. Tabi Safranbolu’nun lezzetli lokumlarından almadan olmaz. Fıstıklı ve küçük bu lokumlar çok ünlü. Safranbolu’nun ünlü konaklarında bir gece mutlaka konaklayın. O evlerin havasını koklayın. Safranbolu otelleri sayfasından otel tercihi yapabilirsiniz.

Dünyanın gözü Amasra

Bastonlarıyla ünlü Bartın’ın Devrek ilçesinden, Fatih Sultan Mehmet’in Ceşm-i Cihan ‘Dünyanın gözü’ dediği ve sizin de tepeden manzarasına hayran kalacağınız Amasra’ya. Amasra benim her gittiğimde manzarasına büyülendiğim bir yer. Yeşil giyimli dağların arasından Karadeniz’in mavi suyunun seyrine dalmak çok keyifli. Amasra kalesinin bulunduğu küçük adacık da ilçenin manzarasına daha da keyif katıyor. Amasra’da kale, Kemere Köprüsü, kiliseden camiye dönüştürülen Fatih Cami gezilebilir. Amasra çarşısında dolaşmak ise çok keyiflidir. Tel kırma örtüler, ahşap el yapımı küçük şirin süsler alınabilir. Çin malı uydurma ürünlerden bıkıp el yapımı sanatsal bir şeyler almak isteyenler için harika bir çarşı. Tabi Amasra’ya gitmişken balık ve ünlü salatasından yemeden olmaz. Balıklar malum denizden taze taze çıkıyor. Ama salatası da gerçekten lezzetli. Ne ararsanız katılmış çok lezzetli salatalar yapılıyor Amasra’da. Benim tercihim sahildeki Mustafa Abi’nin yeri. Ama siz sahildeki diğer balık lokantalarına da gidebilirsiniz. Küçük oteller ya da pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Hafta sonu 1 gece Safranbolu bir gece Amasra konaklamalı ya da tek gece konaklamalı mini bir tatil yapmaya ne dersiniz?

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar