Safranbolu Otelleri Ara

En uygun Safranbolu otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Safranbolu otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Safranbolu Hakkında

Karabük’ün evleriyle meşhur olan ilçesi Safranbolu, köklü bir tarihe sahip. Karabük’ün kuzeyinde bulunan ilçe 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Doğu-Batı ticaret yolu üzerinde çok önemli bir konumda bulunuyordu. Frigler, Hititler, Persler ve Lidyalılar gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan Safranbolu, Osmanlı Devleti’nin egemenliğine geçtiği zaman kültürel ve ekonomik açıdan gelişmeye göstermeye başladı. Geçmişin tüm izlerini koruduğu ve Türk kültürünü yansıttığı için ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biridir.

Tarihi mirasını koruyuşuyla UNESCO tarafından “Dünya Kenti” unvanına layık görülen Safranbolu, Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Osmanlı mimarisini yansıtan ahşap ve cumbalı evleriyle hem yerli hem de yabancı turistleri büyülüyor. Engebeli bir arazi üzerine kurulu ilçenin büyük bir kısmı ormanla kaplı.

Safranbolu’da dolaşırken kendinizi bir müzenin içinde dolaşıyormuş gibi hissetmeniz mümkün. Eskiden Hükümet Konağı olarak kullanılmış Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, adeta bir sanat eseri olan Kaymakamlar Gezi Evi, döneminin en görkemli kervansaraylarından biri olan Cinci Han ve Hamamı ve tüm Safranbolu’yu yukardan izleyebileceğiniz Hıdırlık Tepesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Safranbolu gezinizde ilçe merkezine yakın olan Tokatlı Kanyonu, Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri ve Bulak Mencilis Mağarası’na da mutlaka gitmelisiniz.

Safranbolu’ya uçakla gitmek isterseniz Ankara ya da Kastamonu’ya uçabilirsiniz. Ankara’dan Safranbolu’ya giden otobüsler bulunuyor. Kastamonu’dan Safranbolu’ya otobüsle gitmek yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. Karayolu ile gitmeyi tercih ederseniz Türkiye’nin birçok yerinden Karabük’e seferler düzenleniyor.

Safranbolu’da bulunan tarihi evlerin bazıları restore edilerek otel haline getirilmiş. Siz de Safranbolu tatilinizi bu konak otellerde geçirebilirsiniz. Farklı bir deneyim sunan bu oteller, yabancı turistlerin ilgisini topluyor. Oda kahvaltı konseptinde hizmet veren oteller, gezilecek yerlere de oldukça yakın konumlanmıştır.

Safranbolu’da damak tadınıza hitap edecek birçok lezzet bulunuyor. Süzme yoğurtla hazırlanan peruhi, ıspanak ve pazıyla yapılan bükme adı verilen pide, suda haşlanarak yapılan su simidi ve bölgeye özgü bir lezzet olan safranın kullanıldığı yemekleri tatmadan dönmemenizi öneririz. Ayrıca meşhur Safranbolu lokumunu da denemelisiniz.

Safranbolu Galeri

Safranbolu Seyahat Yazıları