Kimler kira geliri vergisi ödemek zorundadır ?

cemdisbudak

Bir kiracı buldunuz ve evinizi kiraya verdiniz, şimdi sırada kira gelir vergisi  ödemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek var. Kira gelir vergisi konutunuzun/ofisinizin kiraya verilmesinden elde edilen gelirlerin belirli şartlara göre vergilendirmeye tabi tutulmasından dolayı ödenen vergiye deniyor.


Kira gelir istisna sınırı

Herkes  kira gelir vergisi ödemek zorunda mı? Hayır. Sadece kira  gelir istisna sınırının üstünde kira geliri olanlar bu vergiyi ödemek zorundadır. Kira gelir istisna sınırı her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından binanın veya malın türüne göre belirlenir.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 21. maddesinde yer alan mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 2014 yılında yıllık 3300 TL olarak belirlenmiştir. Yani yıllık kira bedeli toplamı bu rakamın altında kalan kimse gelir vergisi ödemez.  Yıllık kira geliri bu rakamın üstünde olanlar ise yaklaşık olarak bir kira bedeli kadar vergi öderler.

Kira geliri elde eden herkesin  bir kira gelir beyanında bulunması gerekiyor.  Bu beyanı GİB (Gelir  İdaresi Başkanlığı) internet sitesi üzerinden doldurabiliyorsunuz.

Kimler kira gelir vergisi ödemez?

Öncelikle kira gelir istisna sınırının altında gelire sahip olanlar bu vergiyi ödemezler.  Gelir vergisi hesaplanırken gelir değil kar üzerinden hesaplandığından dolayı bu noktada  giderleri de olan kişiler bu giderlerini belirtebilir ve istisna sınırına göre yükümlü olup olmadıklarını beyanları sonucu yapılan araştırma ile netleşir. Ödeme yapmaları gerekiyorsa Mart ve Temmuz aylarında iki taksit şeklinde ödeme yapılır. Ödeme yapmayanlar ise yüksek faizli cezalar ödemek zorunda kalırlar.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar