Hellim peyniri ve şeftali kebabı gibi adaya has lezzetler, gezilecek tarihi yerler ve özellikle yaz aylarında dolup taşan harika plajlar... Türk vatandaşlarının vizesiz hatta pasaportsuz olarak seyahat edebilecekleri Kıbrıs'ta tatil yapmak için neden çok...

1- Hellim peynirli kahvaltıyla güne başla

Kıbrıs'ta mevsim ister yaz olsun isterseniz bahar veya kış değişmeyen bir şey varsa o da efsanevi hellim peyniri ile başlayan sabahlardır. Girne gibi sahil şehirlerinde veya Lefkoşa'da sabah gözünüzü açar açmaz taze pişen peynirlerin kokusunu hemen fark edeceksiniz. Hellim aynı zamanda Kıbrıs tatiliniz sona erdiğinde yanınızda hediye olarak da getirebileceğiniz en iyi seçenekler arasında. Şeftali kebabı gibi Kıbrıs denince akla gelen diğer lezzetleri galerimizde keşfedin.

2- Adanın tarihi ve doğal güzelliklerin keşfet

Adanın her bir köşesi çok eski çağlardan günümüze ulaşan tarihi yapılar ve doğal güzelliklerle çevrelenmiş durumda. Bu yerlerin tamamını göremezseniz de Girne'de Bellapias Manastırı, Girne Kalesi, St. Geourge Kilisesi, Venedik Kulesi'ni dolaşabilirsiniz. Aynı zamanda dünyanın ortadan ikiye bölünen tek başkenti olan Lefkoşa'da ise Büyük Han, Selimiye Camii ve Ermeni Kilisesi görülmesi gereken yerler arasında. Kıbrıs'ta görebileceğiniz alternatif yerler ve yapıları turlamak için tıklayın.

Kıbrıs'ta yapılması gereken 7 harika şey

3- Plajlarda deniz ve güneş keyfi yap

Kıbrıs'a sıcak yaz aylarında gelirseniz, Akdeniz'in en güzel sahillerinde denize girip güneşlenme fırsatını kaçırmayın. Üstelik sadece yaz döneminde değil, ilkbaharın ortalarından sonbahara dek adada hava sıcaklığı denize girmeye elverişli. Hem eğlenmek hem de denizin keyfini sürmek isterseniz, Girne'de bulunan otellerin plajlarını tercih edebilir veya rotanızı doğal güzellikleriyle bilinen Karpaz bölgesine çevirebilirsiniz. Birçok gezgine göre adanın en iyi plajlarından biri ise Altın Kumsal.

Kıbrıs'ta yapılması gereken 7 harika şey

4- Kapalı Maraş'ı gör

Bir dönemin en ünlü tatil yerlerinden biri olan Maraş, 1974 yılında gerçekleşen harekatın ardından halka kapatılmış. Bu nedenle ''Kapalı Maraş'' olarak anılan bölgeyi bugün uzaktan görebilirsiniz. İçinde yer alan binalar, arabalar ve diğer şeylerle birlikte aniden zaman durmuş gibi görünen Maraş bugün daha çok eski bir müzeyi andırıyor.

Kıbrıs'ta yapılması gereken 7 harika şey

5- Salamis Harabeleri'nde dolaş

Tarihe ve antik kalıntılara meraklı gezginler için adada mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Salamis Haraberleri. Bir dönem adaya başkentilik yapan Salamis'te Roma döneminden kalan antik tiyatro, Zeus Tapınağı ve diğer kalıntıları görebilirsiniz. Gazimağusa yakınlarında yer alan harabeleri dolaştıktan sonra şehrin en bilinen yapıları arasında yer alan ve eski adı St. Nicholas Katedrali olan Lala Mustafa Paşa Camisi'ni görebilirsiniz. Tüm bu yerleri ve adanın diğer güzelliklerini keşfetmek için hemen Kıbrıs uçak bileti aramalarına başlayın.

Kıbrıs'ta yapılması gereken 7 harika şey

6- Şeftali kebabını dene

Kıbrıs'a özgü tatlar hellimden ibaret değil! Adada damak tadına düşkün gezginlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biri de şeftali kebabı. Keçi veya koyun eti ile hazırlanan kebabın en önemli özelliği ise şişe dizilerek ızgarada pişirilmesi.

Kıbrıs'ta yapılması gereken 7 harika şey

7- Direksiyonla köşe kapmaca oyna

Kıbrıs'ta kısa mesafeler arasında ulaşım için genellikle taksiler tercih ediliyor. Ancak farklı şehirlere yolculuk yapmayı planlıyorsanız veya adada daha uzun süre kalacaksanız araç kiralama en doğru seçenek olabilir. Kiraladığınız aracın direksiyonuna geçtiğinizde ise sizi bir sürpriz bekliyor. Bir dönem İngiliz egemenliği altında yaşayan Kıbrıs'ta direksiyonlar bu dönemden kalan bir miras olarak araçların sağında. Adada araç kiralamayı düşünüyorsanız, başta biraz zorlanabilirsiniz ancak zamanla bu duruma alışacaksınız. Hatta direksiyonun sağda bulunması bir süre sonra eğlenceli gelebilir.

Kıbrıs'ta yapılması gereken 7 harika şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.