• Anasayfa
  • Bilgi
  • Keyifli vakit geçirmek için dinleyebileceğin 10 podcast

Keyifli vakit geçirmek için dinleyebileceğin 10 podcast

setenaygokdag

Boş vakitte, yolda, sokakta, iş yerinde, sporda ve aklına gelebilecek her yerde dinleyebileceğin podcastler aslında yeni çağın radyo programları. Evlerde kimimizin çalıştığı, kimimizin vakit öldürmek için yeni uğraşlar aradığı şu dönemdeyse podcast dinlemek senin için yepyeni bir hobi haline gelebilir. Çeşitli mecralarda, önceden kaydedilerek yayınlanan bu programların akla gelebilecek her türü mevcut. Bu yazı için kendi 10 favori programımı listeledim. Belki senin favorin de bunlardan biri olur…

İçindekiler

1. O Tarz Mı? (Sohbet/Mizah)

OTM

O Tarz Mı? (OTM), Türkiye’nin en eski podcast serilerinden biri. Yayın hayatına radyoda başlayan program şu anda 5. Sezonuna devam ediyor. Kendi tanımlarıyla “insanların içinden çıkamadıkları dertlerin içinden çıkmaya çalıştıkları bir tavsiye programı” olan OTM, genç bir kitleye ve kendine has bir mizah tarzına sahip. Programın tek sabit ismi olan Can Bonomo’nun yanında Can Temiz, İsmail Türküsev, Can Sungur ve Bengi Apak’ın da sunucu olduğu podcastlerini buradan dinleyebilirsin.

Uçak Bileti

2. MSA – Mutfaktan Sesler (Gastronomi/Güncel)

MSA

Mutfaktan yükselen seslere kayıtsız kalmayın” mottosu ile yayın hayatına başlayan podcast serisi hem hayatın akışına hem de mutfağa dair her şeyin konuşulduğu programlardan oluşuyor. Türkiye’nin en bilinen gastronomi eğitim merkezi olan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) tarafından hazırlanan podcastleri, Can Sungur sunuyor. Uzman isimlerle yapılan konuşmalar yeme-içme sektörüyle ilgilenmemiş olanların bile dikkatini çekecek güzellikte. Bir bölüm dinleyip şans vermek istersen buraya bakabilirsin.

3. Socrates Podcast (Spor-Sanat)

Socrates

“Düşünen Spor Dergisi” sloganıyla sesini duyuran Socrates Dergi ekibinin oluşturduğu podcast serilerinde yok yok! Tek podcast kanalı üzerinden Vasıtalar, Socrates FC, Potacast ve Diyojen gibi farklı programların yayınları yapılıyor. Sinemadan basketbola, Formula yarışlarından güncel konulara kadar hayata ve spora dair her şeyi bulabileceğin Socrates’i incelemek için buraya tıkla.

4. KALT’ın Podcast’i (Mizah)

KALT

YouTube’da “Malatyalıların Ortak Özellikleri” videosu ile tanındı ama KALT bundan çok daha fazlası! Absürt mizah anlayışlarıyla yaratıcı işlere imza atan ekip bazen stüdyoda bazen seyircili konuşmalarında aldıkları kayıtları podcast serisi olarak yayınlıyor. Erman Çağlar, Ozan Akyol ve zaman zaman dahil olan Hasan İnceler’in sohbetlerini dinleyerek vakit geçirmek istersen linki burada.

5. Immanuel Kant ile Biz Bize (Felsefe/Gündem)

Kant ile biz bize

Üç yakın arkadaşın gündeme ve felsefeye dair sohbetler ettikleri podcast, düzensiz yayın yapanlardan. Podcasti dinlerken yanlarında oturup onların muhabbetine dahil oluyormuş gibi hissedeceğine eminim! Her bölümde aklımda yeni sorular ve cevaplar oluşuyor, hatta bazen minik aydınlanmalar yaşıyorum. Umarım sen de seveceksin, dinlemek için buraya tıkla.

6. Film Koması (Sinema)

 

Film Koması

“Sinema üzerine konuşmak” denilince son yıllarda akla gelen ilk isimlerden biri olan Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp kendine has tarzıyla sunduğu bir program Film Koması. Eğlenceli tavrı ve sinemaya dair bilgisi ile çok sevilen sunucu ile ilgi çekici listeler bir araya gelince ortaya takip etmeye değer bir podcast serisi çıkmış. Özellikle sinemaya ilgisi olup çok da bilgisi olmayanlara buraya tıklamalarını tavsiye ederim.

 

7. StarTalk Radio (Bilim/Astronomi)

StarTalk

İngilizce podcastler de tavsiye listeme giriyor. Ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’ın sunduğu programda birbirinden ilginç konuklar ve yardımcı sunucularla astrofizik, bilim tarihi ve popüler kültür konuları eğlenceli bir yolla anlatılıyor. Eğer Cosmos belgesel dizisinden hoşlanıyorsan, bu programa bayılacaksın! İster çalışırken ister boş zamanlarında dinlemek için buraya tıklayabilirsin.

8. Myths and Legends (Mitoloji/Tarih)

Myths and Legends

Jason Weiser’ın sunuculuğunu yaptığı bu podcast programı tarih sevenlere hitap ediyor. İngilizce bir diğer önerim olan bu seride Kral Arthur Efsanesi, İkarus’un hikayesi gibi bilinen mitlerden ve dünya tarih sahnesinde yer almış çeşitli kültürlerdeki az bilinen hikayelerden bahsediliyor. Yatma saati hikayeleri olarak da dinleyebileceğiniz bu podcastin bir bölümü ortalama 35-40 dakika. Dinlemek için buraya tıkla!

9. Nasıl Olunur? (Sohbet)

Nasıl Olunur?

Ünlü gazeteci-yazar Nilay Örnek’in sunuculuğunu yaptığı Nasıl Olunur? programı her bölümde mesleğinde ustalaşmış isimleri ağırlıyor. Her mesleğin inceliklerini, zorluklarını, artı ve eksilerini tartıştıkları programda benim favorim Can Öz’ün katıldığı ve yayıncılığın konuşulduğu bölüm olmuştu. Hala devam eden seride belki senin de merak ettiğin meslekler vardır. Bir göz atmak için seni buraya alalım.

10. İlk Sayfası (Edebiyat)

İlk Sayfası

Podcast kavramı ile tanışmama vesile olan bu programı listeme koymasam olmazdı. Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun sunuculuğunda ilerleyen seri, her bölümde yeni bir yazar ağırlıyor. Yazarların kitaplarının ilk sayfasının okunarak başladığı bölümlerde yazmak, edebiyat, yayıncılık gibi konularda çok keyifli sohbetler gerçekleştiriliyor. Favori yazarının nasıl yazdığını, neler okuduğunu, hayatla ilgili dertlerini öğrenmek için buradan dinlemeye başlayabilirsin.

 


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
45 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar