Kentsel dönüşüme yeni kira yardımı yolda

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüme kira ve taşınma yardımını sürdürüyor. Yeni talepler için de 5 milyondan fazla yardımda bulunma kararı alındı.

Son zamanlarda özellikle İstanbul’da lüks semtlerde bile çok sayıda evin yıkılıp, yerine yenisinin yapıldığına tanıklık ediyoruz. Standartlara uygun olmadan yapılmış, halk arasında çürük tabir edilen binalar yıkılıyor ve yerine yeni binalar yapılıyor. Yıkım kararından sonra da ev sahipleri de, kiracılar da yardım alabiliyor.

650 TL kira yardımı

Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre kentsel dönüşümden yararlanarak risk altındaki binalarını yenilemek isteyenler, devletten konut kredisi veya kira yardımı talep edebiliyor. Bakanlık, İstanbul'da kira talebinde bulunan mal sahiplerine 18 ay boyunca 650 TL kira yardımında bulunurken, bu riskli yapılarda oturan kiracılara ise taşınmaları için 1.300 TL'lik yardım sağlıyor. Kira taleplerine ise bakanlığın son bir kontrolünden sonra olumlu veya olumsuz şekilde cevap veriliyor.

Olumsuz yanıt verilmiyor

İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nün verilerine göre şu ana kadar sadece iki mülk sahibinin kira talebi olumsuz olarak sonuçlandı. Kentsel dönüşüm kapsamında mali yardım yapılabilmesi için yıkım kararı alınan konutun tapu fotokopisi, yıkım tebligatı, talepte bulunan vatandaşların hüviyet fotokopileri, taşınacakları adresi ibraz eden kaymakamlık veya muhtarlıktan alınan ikametgâh belgesi isteniyor. Kat irtifakı ve kat mülkiyeti belli olmayan tapulu başvurularda ise yıkım kararı alınan konuta ait emlak vergisi beyannamesi ve daireye ait faturalar talep ediliyor.

Bakanlığın yapılan taleplerde sonra kentsel dönüşüm kapsamında İstanbullulara toplamda 6 milyon 98 bin 300 TL'lik bir mali destek sağlayacak yardım paketini hazırladığı açıklandı.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar