Kartal, Maltepe, Pendik'te Emlak Fiyatları Coştu

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Markalı firmaların son yıllarda tercih ettiği bölgelerden olan Kartal-Pendik ve Maltepe’de emlak fiyatları son 5 yılda yüzde 200’den fazla arttı.

Özellikle Mesa, Teknik Yapı, Dumankaya, Dap Yapı, Varyap ve İnananlar İnşaat gibi markalı ve lüks inşaat projeleri bölgedeki konut fiyatlarını yukarılara çekti. Buna bir de Metrobüs, Kartal-Kadıköy metrosu ve Anadoluray gibi projeler de eklenince İstanbul’un ucunda yer alan bu ilçeler bir anda popülerleşti.

Fiyatlar yüzde 233 artı

Anadolu yakasında diğer bölgelerde arsa sıkıntısı yaşanınca konut firmaları burayı gözüne kestirdi ve art arda projeler yapmaya başladı.

Örneğin 2008 yılında eski binalarda 750 lira olan metrekare fiyatları, yeni konutlarda 5 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu durumda 5 yılda fiyatların yüzde 233 artığına tanık oluyoruz. Yeni projelerde yüksek fiyat uygulanınca bunların yakınlarındaki eski evlerinde fiyatları yükseliyor.

2008’de 350-400 TL kira ödenen 2+1 evlerin fiyatları yeni projelerde 1000 TL’ye kadar çıkıyor.

Yeni projeler yükseltiyor

Kartal’daki Adalet Sarayı, yeni yapılan oteller, hastane ve üniversite projeleri de fiyatların artmasına etki yapıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın da artık tam kapasiteyle çalışması da bu etkiyi arttıran faktörlerden oldu. İstanbul’da zaten artık hangi semtte olursa olsun yeni bina fiyatları çok yüksek.Konut fyiatları sürekli artış eğiliminde. Bir de bunlara markalı konut projeleri eklenince semte göre fiyattan öte eve göre fiyat ödenir hale geldi. Sizler de bu bölgede ev almak ya da yatırım yapmak istiyorsanız. Konut kredisi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar