Banka kartı sayısı ülke nüfusunu geçti. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı verilere göre 2012 yılında toplam kredi kartı sayısı yüzde 6 artarak 54 milyona yükselirken, banka kart sayısı da yüzde 11 oranında artış göstererek 91 milyon oldu.

Türkiye, POS cihazı sayısında 2,1 milyon adet ile Avrupa'nın en çok pos cihazına sahip ülkesi olma özelliğini sürdürdü. Bir önceki yılın verileri ile karşılaştırıldığında, kredi kartı sayısı yüzde 6 oranında artarak 54 milyon adede ve banka kartı sayısı yüzde 11 oranında artış ile 91 milyon adede ulaştı. Yılın tamamında kredi kartları ile yapılan alışveriş tutarı 332 milyar lira olurken, banka kartlarında bu tutar 16 milyar lira olarak gerçekleşti. 2012 yılında her 7 kartlı ödemeden biri banka kartı ile gerçekleştirilirken, tüm kartlı ödemelerde işlem başına 124 lira tutarında alışveriş yapıldı.

İçindekiler

En çok harcama markete

BKM'nin verilerine göre 2012 yılında gerçekleştirilen kartlı ödemelerde en çok işlem yapılan sektörler arasında, yüzde 29'la market alışverişleri ilk sıraya yerleşti. Marketi yüzde 12 ile giyim ve yüzde 11 ile akaryakıt alışverişleri takip ederken, dördüncü sırayı yüzde 9 oranı ile yemek ödemeleri aldı.

 

Yüzde 8’i taksit yapıyor

2012 yılında gerçekleşen kartlı işlemlerin yüzde 8'inde, kart sahipleri taksit olanağından faydalandı. Taksitli işlem oranının en yüksek olduğu sektör ise her 10 alışverişten 3'ünün taksit ile yapıldığı giyim ve aksesuar oldu. Taksitlendirilen tüm işlemlerde, ortalama işlem tutarı ise 415 lira olarak kaydedildi.

İnternet alışverişi arttı

2012 yılında, internetten yapılan kartlı alışverişler, yüzde 34 oranında artış göstererek, 31 milyar lira tutarına ulaştı. 2011 yılında bu rakam 23 milyar lira tutarında idi. BKM verilerine göre 2012 yılında, toplam 54 milyon adet kredi kartının, 19 milyon adedi ile internetten alışveriş yapıldı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar