Kara liste nedir ? sorusuna, Enuygun.com Bankacılık ve Sigorta ürünleri direktörü Filiz Küntaş yanıt veriyor.

İçindekiler

Kara liste nedir?

Kara liste, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu'nun (KKB) kişi ve kurumlar için oluşturduğu sorunlu bireysel krediler, çek ve senetler ile ilgili dataların toplamıdır. Merkez Bankası kayıtları KKB kayıtlarına oranla daha detaylıdır; kişilerin sahip oldukları tüm kredi veya kredi kartları ile ilgilenir ve tüm hareketlerin bu kayıtlarda yansıması vardır. Ancak KKB kayıtları, üye bankalarca oluşturulur ve paylaşıma açılır. Kişilerin kredi kartı ve kredi ödemeleri ile ilgilenir; bu nedenle de yeni kredi ve kredi kartı taleplerinde daha öncelikli bir önem arz eder ve değerlendirmeye tutulur.

Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının ödemeleri ile ilgili her gecikme bu kayıtlara yansır. Gecikme durumu devam etmiyor ya da düzenli hale gelmemişse, yeni başvurular sırasında sorun teşkil etmez. Yine de bu olumsuz kaydı destekleyen diğer bankaların paylaşımları var ise ya da takibe düşme durumu oluşmuşsa, bankalar açısından güvenirliğiniz sorgulanacaktır. Bu durumda, başvurunuzun geri çevrilmesi de mümkün olabilir.


uguryurt
Uğur Yurt
30 Yazı
Gezmeyi ve yeni yerler görmeyi çok seven birisi. Aynı zamanda gezip gördüğü yerleri başkalarının daha kolay keşfetmesi için tanıtıcı seyahat yazıları yazmak da çok hoşuna gidiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN