İstanbul trafiği Avrupa birincisi oldu!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Nihayet İstanbul, Avrupa birinciliği ödülünü aldı! Sıkı durun bu ne sağlıkta, ne ekonomide, ne de başka birşeyde. İstanbul'a Avrupa birinciliği ödülü, trafikteki liderliğinden geldi! Dünyanın önde gelen navigasyon şirketi Tom Tom, İstanbul'u Avrupa'nın trafiği en yoğun şehri olarak seçti.

İstanbulluların yolu yüzde 84 daha uzuyor

Üstelik Tom Tom'a göre İstanbul'da bir yerden bir yere giderken harcadığımız süre, trafik sıkışık olmadığında bile diğer Avrupa şehirlerine göre yüzde 57 daha uzun sürüyor. Hiç şüphe yok ki bunda plansız yerleşimin ve yolların yetersizliğinin etkisi var. Trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde ise İstanbul'lu, diğer Avrupa kentlerine göre seyahat süresini yüzde 84 daha fazla uzatıyor. Anlayacağınız İstanbullular sabah ve akşam yaklaşık 1 ya da 1,5 saatten günde 2-3  saatini yollarda geçiriyor.

Sinirler geriliyor, bazen bu yorgunluk kazalara sebebiyet veriyor ve İstanbullu'nun trafik çilesi daha da kısır döngüye dönüşüyor.

Tom Tom'un trafik tabanı 6 trilyon veri ölçümünü içeriyor

Navigasyon ve mevki hizmeti sağlayıcı Tom Tom firmasının ölçümleri dünyada şehirleşmiş bölgelerdeki trafik yoğunluğunun en doğru barometresi olarak görülüyor. Endeks, trafikteki araçlardan gelen gerçek seyahat süresi verilerine dayanıyor. Tom Tom'un trafik veritabanı 6 trilyon veri ölçümünü içeriyor.

Kameralara göz atın alternatif yollar geliştirin

Trafikte saatlerini geçirmek istemeyen İstanbul'lulara yola çıkmadan önce trafik kameralarına bakmalarını ve alternatif yollar geliştirmelerini önereceğim. Bir de işe gitmeyenlerin trafik saatlerinde yolları meşgul etmemelerini bir kez daha hatırlatalım. Ev dönmek için 18.00'i beklemeyip 17:00'den önce dönmeniz, çalışanların yararına olur.

Esnek çalışma saatlerine geçilmeli

Ayrıca iş yerlerinin de Avrupa'da ve ABD'de de yaygın olmaya başlayan esnek çalışma saatleri konusunda yapıcı olması gerekir. Trafiğe kalan çalışanlar, daha erken gelip daha erken çıkabilirlerse iş saatlerinde yola çıkan araç sayısında ciddi bir azalma olur.
 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar