İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken 21 cami

busraguzeller
İçindekiler

Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul aynı zamanda çok önemli dini yapılara sahip olmasıyla da öne çıkmış bir kent. 3000’i aşan camiyi bünyesinde barındıran şehirde Osmanlı mimarisinin farklı dönemlerini yansıtan ve mutlaka görülmesi gereken çok sayıda yapı var. İstanbul’dayken mutlaka görmen gereken ihtişamlı camileri ve bu camiler hakkındaki bilgileri keşfetmeye ne dersin?

Keşfe başlamadan önce sıklıkla değineceğimiz bir kavram olduğu için selatin cami ne demek onu da açıklayayım. Osmanlı İmparatorluğu döneminde sultanların ya da ailelerinin istekleri üzerine yaptırılan camiler selatin cami olarak adlandırılıyor.

1-Ayasofya Camisi

Açılış tarihi: 537

Mimarı: İsidoros ve Anthemios

Hakkında önemli bilgiler:

-İstanbul’un simge yapılarından Ayasofya Camisi, aynı yerde 3 kere inşa edilmiş bir yapı.

-Doğu Roma İmparatorluğu tarafından yaptırılan en büyük kilise olan Ayasofya, tarihte kilise ve müze olarak da kullanılmış. İstanbul’un Fethi ile camiye dönüştürülen yapı Bakanlar Kurulu kararı ile 1935-2020 yılları arasında müze olarak hizmet vermiş. 2020 yılında ise tekrar camiye dönüştürülmüş.

-İstanbul’un Fethi sonrası Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine camiye çevrildiği için selatin cami olduğu öne sürülmüş olsa da bu fikir kabul görmemiş. 

-İstanbul’un Fethi ile birlikte camiye dönüştürülmesi esnasında tuğladan yapılma bir minare eklenmiş ve duvarları Mimar Sinan tarafından sağlamlaştırılmış.

-Fethin ardından camiye dönüştürülen yapıya Sultan I. Mahmut devrinde bir şadırvan, sıbyan mektebi, aşhane-imaret ve kütüphane eklenerek yapı bir külliyenin parçası haline getirildi.

-İsmi Kutsal Bilgelik anlamına gelen Ayasofya, Osmanlı klasik mermer işçiliğinin de en güzel örneklerinden biri.

-Yapıda 40 büyük pencere, 107 sütun ve 361 adet kapı bulunuyor.

-Caminin içerisi renkli mermerlerle kaplı ve bu mermerler yurt dışından getirilmiş. Kullanılan beyaz mermerler ise Marmara Adası’ndan.

-Görkemli kapıları meşeden yapılmış cami Bizans İmparatorluğu’nun kültürüne dair izler sunmasıyla da önemli.

Nasıl gidilir: Ayasofya Camisi’ne hem tramvay ile hem de Marmaray ile kolayca ulaşabilmek mümkün.

Marmaray ile: Sirkeci durağında inilerek yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Tramvay ile: Bağcılar-Kabataş hattında Sultanahmet durağında inilerek 3 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Konum linki

2-Süleymaniye Camisi

Açılış tarihi: 1557

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olan cami, Fatih ilçesinde.

-İstanbul’un 7 tepesinden 3.sünde yer alıyor. Manzarası Boğaziçi ve Haliç.

-Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan cami, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri. İnşa ettiği zamanlarda Mimar Sinan bu yapının kıyamete kadar yıkılmayacağını söylemiş. Bugüne dek çok sayıda yangın ve deprem atlatan camide gerçekten de hiçbir çatlak dahi oluşmaması mimarının sözlerini tasdikler nitelikte. Yapımı uzayan cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızmasıyla 2 ayda hızla bitirilmiş ve açılışını Mimar Sinan altın bir anahtarla yapmış.

-Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği doğrultusunda yapıldığı için selatin camilerden.

-Caminin akustik özellikleri ses mühendisliği alanında öncü. Şöyle ki Mimar Sinan camiyi kurgularken yalnızca sesin duvarlardan yansıyarak kubbelerde toplanmasını ve buradan da camiye yayılmasını hedeflememiş. Yapı, insan sesini belli bir tonda cemaatin bulunduğu 3500 metrekarelik alana da yayan bir özellikte. Mimar Sinan’ın eşsiz kurgusu sayesinde camide ek bir teknolojiye ihtiyaç duyulmadan namaz kılınabilecek bir akustik oluşmuş.       

-Camide toplamda 138 adet pencere var. Bu sayede içerisi çok aydınlık.

- Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan, Sadrazam M. Ali Paşa, Hattat Ali Fuat gibi önemli şahsiyetlerin kabirleri caminin de içerisinde olduğu Süleymaniye Külliyesi’nde bulunuyor.

Nasıl gidilir: Süleymaniye Camisi’ne hem tramvay ile hem de otobüsle varılabilir.

Tramvay ile: Kabataş-Bağcılar hattında Laleli durağında inilerek 14 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Otobüs ile: 48T hatlı otobüse binilerek Süleymaniye Cami durağında inilerek varılabilir.

Konum linki

3-Sultanahmet Camisi

Açılış tarihi: 1617

Mimarı: Sedefkar Mehmed Ağa

Hakkında önemli bilgiler:

-Padişah I. Ahmed’in isteği üzerine yaptırılan yapı, İstanbul’daki selatin camilerden biri.

-Eserin mimarı Sedefkar Mehmed Ağa, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden.

-Aslında Sultanahmet Camisi’nin de içinde bulunduğu külliye geçmişte İstanbul’daki en büyük yapılardan biriydi. Külliyenin içerisindeki yapıların tamamı bugüne dek ulaşamadığı için bu bilgi şu an geçersiz.

-Camide yeşil, beyaz ve mavi renklerde İznik çinileri kullanılmış. Hem büyük kubbede hem de yarım kubbelerde de mavi renk sıklıkla tercih edilmiş. Bu nedenle cami Avrupalılar tarafından Blue Mosque olarak biliniyor.

-Yapı, Ayasofya’nın müzeye dönüştürüldüğü dönemde İstanbul’un ana camisi olarak kabul görmüş.

-Sultanahmet Camii 6 minareli tek selatin cami.  Yapıldığı dönemde Sultanahmet Cami dışında 6 minareli tek mabet Kâbe olduğu için yapı başlarda tepki çekmiş. Caminin 6 minareli olması Kabe’ye bir saygısızlık olarak yorumlanmış. Bunun üzerine Kabe’ye 7. minarenin yaptırılmasıyla olumsuz yorumlar engellenmiş.

-Ana kubbe ve yarım kubbelerde toplamda 260 adet pencere var. Bu durum caminin oldukça aydınlık olmasını sağlıyor.

-Cami tam kapasite dolu olduğunda dahi herkesin imamı duyabileceği şekilde tasarlanmış.

-Yapının avizelerinde örümcekleri uzak tuttuğu bilindiği için deve kuşu yumurtaları kullanılmış ve böylelikle avizelerin örümceklenmesi engellenmiş.

Nasıl gidilir: Sultanahmet Camisi’ne hem tramvay ile hem de Marmaray ile kolayca ulaşabilmek mümkün.

Marmaray ile: Sirkeci durağında inilerek yaklaşık 15 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Tramvay ile: Bağcılar-Kabataş hattında Sultanahmet durağında inilerek 3 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Konum linki

4-Fatih Cami ve Külliyesi

Açılış tarihi: Bugünkü hali 1771 yılında açılmış.

Mimarı: Atik Sinan ve Mehmed Tahir Ağa

Hakkında önemli bilgiler:

-İstanbul’un Fethi’nden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan cami selatin camilerden.

-Caminin de içinde bulunduğu külliyede toplam 16 adet medrese, hastane, konuk evi, aşevi, kütüphane ve hamam da var.

-1766 yılından sonraki depremle zarar gören cami 1771 yılında yeniden yapılırken Gölcük depreminin ardından zemin kayması yaşadığı için restore edilerek 2012 yılında tekrar ibadete açıldı.

-Cami, 30 Ocak 1932 tarihinde ilk Türkçe ezanın okunduğu yapı olma ayrıcalığına da sahip.

-Osmanlı tarihinden çok önemli kişilerin türbesi de Fatih Camisi’nin yanında bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet, Gazi Osman Paşa ve Gülbahar Valide Sultan isimleri bu isimlerin en önemlilerinden.

-Külliye, İstanbul’un 7 tepesinden 4.sünde yer alıyor. Tepenin ismi de Fatih Tepesi.

-Caminin yapıldığı yerde eskiden önceleri Havariyyun Kilisesi olarak anılan fethin ardından da Patrikhane kilisesi olarak kullanılan bir yapı vardı. Fatih Sultan Mehmet’in buraya cami yapılmasını istemesiyle birlikte patrikhane taşınmış. Yani Fatih Camisi’nin kilise üzerine yapıldığı iddiaları gerçek değil.

Nasıl gidilir: Fatih Camisi’ne otobüsle ulaşım mümkün.

Fatih İtfaiye ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi duraklarından geçen otobüslerle varabilirsin. Fatih İtfaiye durağından 7 dakika, belediye durağındansa 10 dakika yürümen gerekiyor. Otobüs seçeneklerin arasında 38B, 28, 37E, 39A,86V gibi seçenekler var.

Konum linki

5-Büyük Mecidiye Camisi (Ortaköy Camisi)

Açılış tarihi: 1856

Mimarı: Garabet Balyan, Nihohos Balyan

Hakkında önemli bilgiler:

-İstanbul’un sembolik yapılarından Büyük Mecidiye Camisi’nin halk arasında kabul gören ismi Ortaköy Camisi.

-Ortaköy İskelesi’nde bulunan caminin manzarası eşsiz. Bu nedenledir ki turistlerin cami önünde fotoğraflarına sık sık denk geliyoruz.

-Neo Barok tarzdaki caminin yapılmasını Sultan Abdülmecid istemiş. Yani Ortaköy Camisi de selatin camilerden biri.

-Ortaköy Camisi’nin yerinde geçmişte Mahmut Ağa tarafından inşa ettirilen başka bir mescit varken o yapı Patrona Halil İsyanı esnasında yıkılmış. Böylelikle Ortaköy Camisi’ne alan açılmış.

-Cami bugüne dek çok kez restore edilmiş. 1894’teki depremde hasar almış caminin minaresi 1909’da tamir ettirilmiş, 1960’larda yapıdaki çatlaklar onarılmış ve kubbe yenilenmiş, 1984’te ise yanan cami tekrar tamir edilmiş. Son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce camide 3 yıl sürecek bir restorasyona başlanmış ve 2014 yılında yapı bugünkü halini almış.

-Camide yer verilen büyük pencereler içerisinin Boğaz’dan yansıyan ışıklarla aydınlanmasını sağlıyor.

-Kubbesi pembe renkli olan caminin merdivenle çıkılan tek şerefeli iki minaresi var ve mihrabıyla minberi ince bir işçiliğin ürünü.

Nasıl gidilir: Otobüsle ya da vapurla varılabilir.

Otobüs ile: Ortaköy ve Kabataş Erkek Lisesi duraklarından geçen otobüslere binilebilir. Ortaköy durağından yürüme mesafesi 1 dakika iken Kabataş Erkek Lisesi durağından ise 3 dakika. 42T, 25E, 22, 40T ve 22RE binebileceğin hatlar arasında.

Vapur ile: Anadolu Yakası’ndan gidecek olanlar Beşiktaş vapurlarına binerek Beşiktaş İskelesi’ne geçebilir. Sonrasında camiye ulaşmaları için 20 dakika yürümeleri lazım. Yürümek istemeyenlerse Ortaköy yönündeki otobüslere binebilir.

Konum linki

6-Beyazıt Camisi

Açılış tarihi: 1506

Mimarı: Kesin bilgi yok. Mimar Hayrettin, Mimar Kemaleddin veya Yakupşah bin Sultanşah tarafından yapılmış olabileceğine dair görüşler var.

Hakkında önemli bilgiler:

-Osmanlı klasik dönem mimari eserlerinin en önemlilerinden biri olan Beyazıt Camisi, II. Bayezid’in isteği üzerine yaptırılmış bir selatin cami.

-1509 yılındaki depremde çok büyük zarar gören caminin restorasyonu Mimar Sinan tarafından yapılmış. Yapılan kemer caminin güçlenmesinde önem arz eden bir unsur.

-Beyazıt Camisi İstanbul’da orijinalliğini koruyan en eski selatin cami olarak kabul ediliyor.

-Cami, semte dağınık bir şekilde yayılmış durumdaki külliyenin en önemli yapısı.

-Haziresinde II. Bayezid’in mezarı bulunuyor.

-Evliya Çelebi’nin aktarımına göre caminin açıldığı gün ilk namaz padişah tarafından kıldırılmış.

-Camide 2012 yılında 8 yıl sürecek bir restorasyona başlandı. 150 kişilik bir ekip tarafından yürütülen ve 49 milyon TL tutan restorasyonun ardından cami, 2020 yılı mayıs ayından beri tam kapasite hizmet veriyor.

Nasıl gidilir: Camiye metro ve tramvay ile ulaşmak mümkün.

Tramvay ile: Bağcılar-Kabataş hattında Beyazıt durağında inilerek 3 dakika yürüyerek ulaşılabilir.

Metro ile: Yenikapı- Hacıosman metrosunda Vezneciler durağında inilerek 9 dakika yürüyüp camiye ulaşılabilir.

Konum linki

7-Eyüp Sultan Camisi

Açılış tarihi: İlk yapısı 1459’da, ikinci yapısı da 1800’de açıldı.

Mimarı: Mimar Sinan, Uzun Hüseyin Efendi

Hakkında önemli bilgiler:

-Cami, padişahların kılıç kuşandığı ve Eyüp Sultan’ın türbesinin olduğu şehrin en değerli konumlarından birine inşa edilmiş.

-Aslında 1459’da açılan cami, III. Selim devrine dek çok zarar görmüş. Bu nedenle padişahın isteği üzerine 1798’de restore edilmeye başlanmış ve restorasyon 1800 yılında sona ermiş.

-İstanbul’un ilk külliyesi Eyüp Sultan Camisi’nin olduğu alana inşa edilmiş.

-Eyüp Sultan’a duyulan saygı doğrultusunda Osmanlı Devleti devrinde padişahların kılıç kuşanma törenleri hep buradaki türbede yapılmış.

-Cami dikdörtgen şeklinde ve mihrabı çıkıntılı. 1 ana kubbesi ve 20 tane küçük kubbesi var.

-Bünyesinde bir adet şadırvan da bulunuyor.

-Camiye yakın bir konumda bir adet imaret var ve bu imarette Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde günde iki kere buğdaylı veya pirinçli yemek pişirilirken Ramazan ayında ise etli yemek pişirilirmiş.

Nasıl gidilir: Eyüp Sultan Camisi’ne otobüs, metro ve metrobüsle ulaşım mümkün.

Otobüs ile: Eyüp Sultan Bulvarı, Necip Fazıl Kısakürek ve Hz. Halit Bulvarı duraklarından geçen otobüslerle caminin yakınında inebilir, yaklaşık 10 dakika yürüyerek camiye ulaşabilirsin. Tercih edebileceğin hatlar arasında 86V, 55, 39Y, 48A gibi hatlar var.

Metro ile: Kirazlı-Yenikapı metrosunda Bayrampaşa durağında inebilir, 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından camiye ulaşabilirsin.

Metrobüs ile: Metrobüste ise Ayvansaray durağında inip 20 dakika yürümek camiye ulaşmak için yeterli.

Konum linki

8-Arap Camisi

Açılış tarihi: 1325, cami olma zamanı 1475.

Mimarı: Bilinmiyor

Hakkında önemli bilgiler:

-Geçmişte San Paolo Kilisesi ismiyle hizmet veren yapı İstanbul’un Fethi’nin ardından camiye çevrilmiş yapılardan biri.

-Gotik tarzda bir yapı olan Arap Camisi’nde İstanbul’un Fethi’nin ardından ilk ezanın okunduğu rivayet ediliyor.

-Bir adet minaresi bulunan yapı, gotik tarzdaki bir cami olmasıyla diğer camilerden ayrılır.

-İçindeki ahşap süslemeler görülmeye değer detaylarından.

-Bazı kaynaklarda bu caminin 716-717 yıllarında inşa edildiği yazıyor olsa da bu bilginin doğruluğu kanıtlanmamış.

Nasıl gidilir: Cami, Karaköy İskele’ye çok yakın bir konumda olduğu için ulaşımı oldukça kolay. Vapur, otobüs ve tramvay ile ulaşım oldukça rahat.

Vapur ile: Anadolu Yakası’ndan gidecekler Karaköy’e giden vapurlara binebilir ve iskeleden yaklaşık 10 dakika yürüyerek camiye ulaşabilir.

Tramvay ile: Bağcılar- Kabataş hattında Karaköy durağında inmek yeterli. Sonrasında 8 dakika yürümen gerekiyor.

Otobüs ile: Perşembe Pazarı durağından geçen otobüsleri tercih edebilirsin. Binebileceğin hatlar arasında 32, 31E, 66, 74 ve EM1 gibi hatlar var. Cami durağa 4 dakika uzaklıkta.

Konum linki

9-Yeni Cami

Açılış tarihi: 1665

Mimarı: Mimar Davud Ağa, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa ve Mimar Mustafa Ağa

Hakkında önemli bilgiler:

-Valide Sultan Camisi olarak da bilinen yapı Osmanlı ailesi tarafından İstanbul’da yapılan son cami olmasıyla öne çıkıyor.

-Yapımının 68 yıl sürmesi camiyle ilgili en dikkat çekici bilgilerden.

-Deniz kenarına yapılan caminin denizin doldurulmasıyla denizle mesafesi artmış durumda.

-Caminin yapılacağı alanın temelinde çok su çıktığı için inşaatın yapımı aksamış. Çakılan kazıkların üzerine Rodos’tan getirilen taşların yerleştirilmesiyle duvarlar yer seviyesinden yükseltilerek inşaata devam edilebilmiş.

-İstanbul siluetinde önemli bir yere sahip olması planlanan caminin yapımına Mimar Davud Ağa başlamış olsa da onun vebaya yakalanıp ölmesi üzerine görevi Mimar Dalgıç Ahmed Ağa almış. Bitirilmesiyse dönemin mimarbaşı Mimar Mustafa Ağa’ya kalmış.

-Aşırı masrafa neden olan bir yapı olması ve halktan ek vergiler alınmasına neden olan en sonunda da harabe kalan camiye İstanbullular “Zulmiye” adını vermiş. İnşaatın sona ermesiyleyse Zulmiye isminin yerini “Adliye” almış.

Nasıl gidilir: Yeni Cami’ye Marmaray, vapur ve tramvay ile gidilebilir.

Marmaray ile: Sirkeci durağından yürüyerek 8 dakika.

Vapur ile: Eminönü İskelesi’nden yürüyerek 4 dakika.

Tramvay ile: Eminönü durağından 4 dakikada ulaşılabilir.

Konum linki

10-Dolmabahçe Camisi

Açılış tarihi: 1855

Mimarı: Garabet Balyan ve Nihohos Balyan

Hakkında önemli bilgiler:

-Yapımı Abdülmecit’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılmış olsa da o vefat edince oğlu Abdülmecit tarafından tamamlanması sağlanmış bir yapı.

-Asıl ismi Bezmialem Valide Sultan Camisi olan yapı Dolmabahçe Sarayı’na çok yakın olduğu için Dolmabahçe Camisi olarak adlandırılıyor.

-Net bir kurguya ve geometriye sahip olması caminin ampir üslubun önemli bir temsili olmasını sağlamış.

-Cami ve hünkar bölümleri ayrı ayrı yapılıp sonradan birleştirilmiş gibi bir görünüme sahip.

-Mimarları Ortaköy Cami’yi de yapan kişiler olduğu için iki cami tarz olarak oldukça benzer.

-Cami 1947 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile Deniz Müzesi’ne çevrildi. 1948’ten 1962 yılına müze olarak hizmet veren cami, 1966 yılında yeniden ibadete açıldı.

-Yapı, bugünkü halini 2007 yılında geçirdiği restorasyondan sonra aldı.

Nasıl gidilir: Otobüs ve vapur ile ulaşmak mümkün.

Otobüs ile: Kabataş durağından geçen herhangi bir otobüs tercih edilebilir. Seçeneklerin arasında 29D, 29C ve 41E var.

Vapur ile: Kabataş İskelesi’nden cami 2 dakikalık yürüme mesafesinde.

Konum linki

11-Rüstem Paşa Camisi

Açılış tarihi: Tamamlanma tarihinin 1563 olduğu düşünülüyor.

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-Kanuni Sultan Süleyman’ın aynı anda hem sadrazamı hem de damadı olan Rüstem Paşa adına yaptırılmış bir yapı.

-Kendisinden önceki mescit çukurda kaldığı için Mimar Sinan alta dükkanlar yerleştirerek bir subasman yaptı.

-Cami başta apartman cami olarak planlanmış. Bu tasarım Kanuni Süleyman’ın içine sinmeyince Mimar Sinan yapının içini dünyada eşi benzeri olmayan çinilerle donatmış. Yapının en çok öne çıkan yönü çinileri.

-Dikdörtgen plana sahip camiye iki yandan merdivenle çıkılabiliyor.

-Şadırvanı sol tarafta olan cami, daha önce Newsweek Dergisi’nde Avrupa’nın en güzel tarihi camisi seçilmiş.

Nasıl gidilir: Camiye Marmaray ve vapur ile gitmek mümkün.

Marmaray ile: Sirkeci durağından yürüyerek 13 dakikada camiye ulaşılabilir.

Vapur ile: Eminönü İskelesi’nden yürüyerek 7 dakikada camiye varmak mümkün.

Konum linki

12-Şemsi Paşa Camisi

Açılış tarihi: 1580

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-Yapı, Şemsi Ahmed Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış ve Üsküdar ilçesinde bulunuyor.

-Cami, Kuşkonmaz Camisi ismiyle de biliniyor. Çünkü caminin kubbesindeki kanallar rüzgarı üste üfler özellikte olduğu için kuşlar çıkan sesten ürkerek bu camiye konmuyorlar. Bu durumda caminin kuzey ve güney rüzgarlarının kesiştiği noktaya inşa etmesinin payı büyük.

-Yapı, Mimar Sinan’ın ustalık dönemine denk gelen eserlerden biri. Oldukça küçük bir yapı olmasına rağmen onun sanatının tüm inceliklerini yansıtır özellikte.

-Avlusunda iki kapı var. Biri denize açılırken diğeri park tarafına açılıyor.

Nasıl gidilir: Camiye otobüsle gidilebiliyor.

Şemsipaşa durağından geçen otobüsler tercih edilebilir. Seçeneklerin arasında 16F, 16A ve 16U gibi hatlar var.

Konum linki

13-Mihrimah Sultan Camisi (Üsküdar)

Açılış tarihi: 1548

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için yaptığı cami, sultan adına yapılan iki camiden biri.

-Mihrimah isminin anlamı güneş ve ay. Mimar Sinan’ın yaptığı camilerde bu isimden ilham alınmış. Şöyle ki iki camiyi gören bir açıdayken bu camilerden Üsküdar’dakinde güneş doğarken Edirnekapı’dakindeyse ay batıyor. Akşamlarıysa senaryonun tam tersi yaşanıyor.

-Önce Üsküdar’daki cami yapılıyor. Hatta içine hamam, türbe, medrese ve mekteplerin eklenmesiyle burası bir külliyeye dönüşüyor. Mihrimah Sultan Camisi ve Külliyesi İstanbul’a en yakışan yapılardan biri oluyor.

Nasıl gidilir: Camiye Marmaray ile ve otobüslerle ulaşım mümkün.

Marmaray ile: Üsküdar durağında inilerek 4 dakika yürünmesi yeterli.

Otobüs ile: Şemsipaşa durağından cami 7 dakikalık yürüme mesafesinde. Binebileceğin hatlar arasında 16A, 16F ve 16U var.

Konum linki

14-Mihrimah Sultan Camisi (Edirnekapı)

Açılış tarihi: 1565

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-Daha önceki maddede de bahsettiğim gibi Edirnekapı’da yapılmış bu cami, Üsküdar’dakinin ikincisi.

-Mimar Sinan’a cami yapması söylendiğinde konum verilmemiş. İstediği yere yapabileceği söylenmiş. O da Mihrimah Sultan’ın isminin hakkını vermek için ay batarken güneşin doğması senaryosunu sağlamak için ikinci camiyi Edirnekapı’ya yapmış.

-Cami, 1999 depreminde hasar gören yapılardan biri. Restorasyonu 11 yıl sürmüş.

Nasıl gidilir: Metro ve otobüs ile ulaşmak mümkün.

Metro ile: M1B metrosunda Ulubatlı durağında inerek 11 dakika yürüyerek varılabilir.

Otobüs ile: Edirnekapı Kaleboyu durağından geçen herhangi bir otobüse binilebilir. Duraktan yürüme mesafesi 4 dakika. Seçeneklerin arasında 41AT, 88A, 48A gibi hatlar var.

Konum linki

15-Nuruosmaniye Camisi

Açılış tarihi: 1755

Mimarı: Mustafa Ağa, Simon Kalfa

Hakkında önemli bilgiler:

-İstanbul’da inşa edilmiş ilk barok cami olmasıyla öne çıkar.

-Çemberlitaş semtinde ve Kapalıçarşı’nın girişinde yer alan cami, Batılılaşma döneminde yapıldığı için Osmanlı mimarisinin dönüm noktalarından biri sayılıyor.

-İstanbul’un 7 tepesinden Çemberlitaş Tepesi’nde konumlanan cami, adını padişah III. Osman’dan ve caminin içerisindeki ışıktan alıyor. Nuruosmaniye, Osmanlı’nın Nuru anlamına geliyor.

-Caminin etrafındaki dükkanlardan birkaçı ve medrese, imarethane, kütüphane, türbe, çeşme ve sebil birleşerek bir külliyeyi meydana getiriyor.

Nasıl gidilir: Marmaray, tramvay ve vapur ile camiye ulaşılabilir.

Marmaray ile: Sirkeci durağından 13 dakika yürüyerek varılabilir.

Tramvay ile: Kabataş-Bağcılar hattında Çemberlitaş durağında inilip 8 dakika yürüyerek varılabilir.

Vapur ile: Eminönü İskelesi’nden yürüyerek 17 dakikada ulaşılabilir.

Konum linki

16-Kalenderhane Camisi

Açılış tarihi: Binanın 9. veya 10. yüzyıldan kaldığı düşünülüyor. Camiye çevrilmesi ise 18. yüzyıl.

Mimarı: Bilinmiyor.

Hakkında önemli bilgiler:

-Bozdoğan Kemeri’nin ucunda yer alan cami, kiliseden çevrilmiş bir yapı.

-Vefa semtinde konumlanmış eser yapı olarak klasik Bizans kiliselerini andırır.

-Yangınlardan zarar gören yapı, restore edilerek yeniden hizmete sunulmuş.

-İsmini Kalender Tarikatı’ndan alan caminin olduğu alanda eskiden bir hamamın ve bir hastanenin olduğu düşünülüyor. Fakat günümüzde bunlardan yalnızca kalıntılar var.

Nasıl gidilir: Camiye metro ile ulaşım sağlanıyor.

M2 Metrosu’nda Vezneciler durağından 2 dakikalık uzaklıkta.

Konum linki

17-Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa Camisi

Açılış tarihi: 1580

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-İçerdiği detaylar sayesinde Ayasofya’nın daha minik ebatlardaki bir yorumu olduğu söylenebilir.

-Türbe, hamam ve medreseden oluşan bir de külliyesi var.

-Caminin giriş avlusunda bir adet şadırvan da bulunuyor.

-Çinileriyle öne çıkan yapılardan biri. Özellikle mihrabında konumlanmış çinilerin İznik’in parlak döneminin ürünleri olduğu biliniyor.

-İçerisine kiremit rengi başta olmak üzere yeşil ve mavi renkler hakim.

Nasıl gidilir: Tramvay ve vapur ile ulaşmak mümkün.

Tramvay ile: Bağcılar Kabataş hattında Tophane durağında inilerek varılabilir. Yürüme mesafesi yalnızca 1 dakika.

Vapur ile: Karaköy İskelesi’nden yürüyerek 10 dakikalık mesafede.

Konum linki

18-Çamlıca Camisi

Açılış tarihi: 2019

Mimarı: Hacı Mehmet Güner

Hakkında önemli bilgiler:

-Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olma unvanına sahip.

-63.000 kişi kapasiteli, 6 minareli ve 57 bin 500 metrekarelik alana sahip bir yapı.

-Kubbenin iç yüzeyine 16 Türk Devleti’ne ithafen Allah’ın 16 ismi yazılmış.

-Caminin ana kubbesinin çapı 34 metre. Bu uzunluk İstanbul’u simgelediği için seçilmiş.

-Caminin 6 minaresinden iki tanesi 90 metre. Diğer 4 tanesi ise 107,1 metre. Bu uzunluk Malazgirt Meydan Muharebesi’ni simgeliyor.

Nasıl gidilir: Camiye otobüsle ulaşım mümkün. Tercih edebileceğin hatlar arasında 320 ve 14F hatları var. Büyük Çamlıca Camisi durağında inmen gerekiyor.

Konum linki

19-Sokullu Mehmed Paşa Külliyesi

Açılış tarihi: 1541

Mimarı: Mimar Sinan

Hakkında önemli bilgiler:

-Üç padişaha sadrazamlık yapan Sokullu Mehmet Paşa adına eşi tarafından yaptırılmış bir eser.

-Külliyenin konumu oldukça farklı. Üç dik sokağın kesişiminde konumlanmış bir yapı. Avlusuna merdivenle çıkılıyor olması camiyi birçok dini yapıdan ayrıştırıyor.

-Camide İznik çinileri ve orijinal kalem işleri dikkat çekici unsurlardan.

-Mihrimah Sultan Camisi gibi 2 tane olması dikkat çeker. Biri Kadırga’dayken diğeri Azapkapı semtinde bulunur.

-Eğimli bir arazide bulunan cami tek kubbeli.

-At Meydanı’ndan Kadırga’ya inen Şehit Mehmet Paşa Yokuşu üzerinde konumlanmış bir yapı.

Nasıl gidilir: Marmaray ve tramvay ile ulaşım mümkün.

Marmaray ile: Sirkeci durağından yürüyerek 19 dakika mesafede.

Tramvay ile: Çemberlitaş durağından yürüyerek 8 dakika mesafede.

Konum linki

20-Sokullu Mehmet Paşa Camisi (Azapkapı)

Açılış tarihi: 1578

Mimarı: Azapkapı

Hakkında önemli bilgiler:

-Denize yakın konumdaki camiler içinde sağlam konumlulardan bir tanesi olmasıyla öne çıkan yapının giriş kapısı köprü tarafında.

- I. Dünya Savaşı'ndan sonra uzun süre harabe kalan caminin restorasyonuna 1938 yılında başlanmış ve 1941’de kapıları yeniden açılmış.

-Camilerde alışılmışın dışında Sokullu Mehmet Paşa Camisi’nde tek minare solda bulunuyor. Bunun nedeni caminin denize fazla yakın olması. Hatta bu nedenden dolayı caminin avlusu da yok.

Nasıl gidilir: Metro, vapur ve otobüsle ulaşım mümkün.

Metro ile: M2 Metrosu’nun Haliç durağından yürüyerek 6 dakikada varılabilir.

Vapur ile: Karaköy İskelesi’nden yürüyerek 10 dakikalık mesafede.

Otobüs ile: Azapkapı- Haliç Metro durağından yürüyerek 2 dakikada ulaşılabilir.

Konum linki

21-Laleli Camisi

Açılış tarihi: 1763

Mimarı: Mehmed Tahir Ağa

Hakkında önemli bilgiler:

-Osmanlı padişahı III. Mustafa tarafından inşa ettirilmiş selatin cami, bulunduğu semte ismini vermiş bir yapı.

-Eskiden hamamı da olan cami, bugüne dek yangınlarda ve yol yapım çalışmalarında zarar görmüş.

-Osmanlı mimari özelliklerine sahip yapı barok üslupta detaylara da sahip.

Nasıl gidilir: Marmaray ve metro ile camiye ulaşılabilir.

Marmaray ile: Cami, Yenikapı durağından 11 dakikalık yürüme mesafesinde.

Metro ile: M2 Metrosu’nun Vezneciler durağından 5 dakikalık yürüme mesafesinde.

Konum linki

busraguzeller
Büşra Güzeller
100 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar