Uçuş rotaları yeniden düzenleniyor. Buna göre İstanbul-Bodrum arası 13, İstanbul-İzmir arası 6, İstanbul-Trabzon ise 3 dakika kısalacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), havayolu işletmelerinden gelen talepler doğrultusunda Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi ilgili kurumlarla görüşerek Türk hava sahasını yeniden yapılandırıyor. Yaklaşık 40 yıl önce belirlenen rotalar yenilenecek.

Ekonomik fayda

SGHM, yapılan düzenleme ile 8 adet uçuş sahasını da kısaltmaya hazırlanıyor. Uçuş rotalarının kısaltılması daha az yakıt tüketimi, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamasının yanı sıra karbondioksit gazı salınımının azaltılması bakımından da fayda sağlayacak. Ayrıca uçaklar daha az süre kullanıldığı için bakım masrafları da azalacak.

İzmir, Bodrum, Dalaman, Ankara, Adana, Trabzon ve Van uçuşları kısalacak

Bu yeni çalışmayla uçak yolculukları, İstanbul-İzmir 6, İstanbul-Bodrum 13, İstanbul-Dalaman 6, İstanbul-Adana 5, İzmir-Adana 8, İstanbul-Trabzon 3, İstanbul-Van 2 dakika daha kısalacak. İstanbul-İzmir arası şu anda 1 saat sürüyor. Yeni rotayla birlikte 6 dakika kısalacak ve 54 dakikada uçulabilecek.

İstanbul-Bodrum arasına 26 dakikalık tasarruf

1 saat 10 dakika süren İstanbul-Bodrum uçuşu da 13 dakika kısalarak 1 saatin altına inecek. Gidiş dönüş olarak düşünüldüğünde uçuş süresinden 26 dakika tasarruf edilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.