İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının Terkos gölü çevresine yapılacağını açıkladı. Bu açıklama sonrası hemen havalimanı plan ve projelerine bir göz attım. 6.4 milyar dolara mal olması beklenen havalimanın dünyanın en büyüğü olması hedefleniyor.

Peki yeni havalimanı ne getirecek? Nasıl bir havalimanı yapılması planlanıyor. Yeni havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olması hedefleniyor. 92 bin dönüm arazide 6 pist ve bir ana terminal binası olacak. Havalimanı için ilk kazma 2014’te vurulacak. Pistler başta Jumbolar olmak üzere her boyuttaki uçağın iniş kalkışına izin verecek biçimde yapılacak. Terminalinin 1 milyon metrekare, toplam apron büyüklüğünün ise 6 milyon 488 bin 459 metrekare olması planlanıyor. Otoparkı ise 25 bin 140 araç kapasiteli olacak.

 

Terkos gölü kıyısına yapılacak

İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanın yapılacağı yer de netleşti. İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz kıyısında yapılacak yeni havalimanı, Arnavutköy ilçesine bağlı Yeniköy, Tayakadın, Akpınar ve İhsaniye köylerinin arazisinde yer alacak.

Çevreciler öfkeli

Projenin büyük çoğunluğunun orman olması çevrecileri şimdiden öfkelendirdi. İstanbul’a 3. Havalimanı gerekli mi? Atatürk Havalimanı’nın yoğunluğunu düşündüğünüzde “Evet” gerekli. Yeşilköy-Florya taraflarında oturanlar bilir. Eskiden 5-10 dakikada bir uçak inerken artık 30-40 saniyede bir uçağın indiğine tanık oluyoruz.

İstanbul nüfusunun artması, THY’nin yurtdışı uçuş noktalarını arttırması Atatürk Havalimanı’nı yetersiz kılıyor. İlk açıldığı yıllarda boş olan Sabiha Gökçen’in bugün yaşadığı yoğunluğu düşünürsek gerekli. Ancak dünyanın en büyüğünü yapmak zorunda mıyız? Bu iş çok fazla orman katliamını gerektirecekse de bu soruya hayır yanıtı verebilirim.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.