Geçtiğimiz ay İspanya’yı baştan başa gezme fırsatım oldu Madrid’e de gidecektim aslında çok büyük bir beklentim yoktu. Deniz kıyısı değil, ortasından büyük bir nehir geçmiyor, sıkıcı bir şehirdir diye düşündüm. Ancak Madrid kendine ait ruhu olan bir şehir. İnsanlar diğer İspanyol şehirlerine göre daha şık ve kibar, sokaklar düzenli, güzel parkları ve meydanları var ve de alışveriş yapabilecek yerler de çok. Bir de fırsatınız varsa Madrid’e yakın Toledo ve Sagovia kentlerini mutlaka gezin. Ortaçağdan kalma bu şehirlerin dar sokaklarında kaybolmak bile çok keyifli.

İçindekiler

Boğa güreşleri için Las Ventas

Madrid’de fırsatınız varsa boğa güreşlerinin yapıldığı bir arena var. Las Ventas Arenası. Orayı gezebilirsiniz hatta bazı günlerde burada hala boğa güreşi yapılıyor bilet alıp seyredebilirsiniz. Büyük bir bombalı saldırıyla adından söz ettiren tren garının içine çok şık bir botanik bahçesi yapmışlar. Yine buraya yakın şehrin en popüler parkı El Retiro’ya mutlaka gidin. Bir zamanlar Kraaliyet Ailesine ait bu park günümüzde ücretsiz gezilebiliyor. Tarih ve doğa bu parkta iç içe buluşmuş.

las ventas

Uçak Bileti

Kentin en işlek yeri Plaza Mayor

Madrid’in en hareketli ve ünlü meydanı Plaza Mayor. Gösteriler, maç toplantıları vs. hep bu meydan ve civarında yapılıyor. Buralarda alışveriş için de seçenek çok. Özellikle ayakkabı ve çanta için çok güzel mağazalar var. Ortalama ayakkabı fiyatları indirimsiz haliyle yaklaşık 20 Euro’dan başlıyor. İspanya’nın genelinde iki ünlü çanta ve aksesuar markası var. Onların da Madrid’de mağazası bulunuyor. Aleshop ve Mikado adlı markalara göz gezdirebilirsiniz. Hediyelik eşya olarak da küçük biblolardan alabilirsiniz.

mayor

Madrid’de ne yemeli?

Kalamar Madrid’in ünlü yemeklerinden biri. Hatta ekmek arası kalamar yapıp satan büfeler bile var. Meydan ve çevresinde kalamar, pizza, paella ya da tapas yiyebileceğiniz restoranlar çok. Meydandan biraz daha yürürseniz Kraliyet Sarayı’nın olduğu yere geliyorsunuz. Ben hatta oradayken resmi geçit töreni vardı. Bu ara sokaklarda yıkılmış bir cami kalıntısı ve küçük sinagog da bulunuyor. Şehirdeki bir başka hareketli meydan da Puerta del Sol yani Sol Meydanı. Yeme içme konusunda bu meydan etrafında da güzel yerler var.

Kalamar

Müzeler çok

Madrid’de gezilecek müzelerin başında ise Reina Sofia Müzesi geliyor. Müzede Pablo Picasso’nun önemli eseri Guernica da sergileniyor. Müzeyi gezmek için kuyrukta beklemeyi göze almanız lazım. Şehirdeki bir başka ünlü müze de Prado Müzesi. 1819 yılından bu yana hizmet veren müzede 8 binden fazla tablo binlerce değerli eşya sergileniyor.

reina sofia museum

Flamenko gösterisi izlemeden dönmeyin

Madrid’de kaldığımız akşam güzel bir flamenko gösterisi izledim. Yapan dansçılar çok başarılıydı. Boğa güreşlerinin yapıldığı zamanlarda Las Ventas Arenası’nda da flamenko geceleri düzenliyorlarmış. İspanya’ya gitmişken böyle bir gösteriye mutlaka gidin.

flamenko


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar