İş ararken nelere dikkat etmeli

tugbahacibayramoglu

İş aramanın kuralları neler? İş ararken nelere dikkat etmelisiniz? Sosyal medya paylaşımlarınız iş hayatınızı nasıl etkiler? Bu ve bunun gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu yazıyı okumadan geçmeyin. Özellikle de iş arayan ya da iş değiştirmek isteyen gençler. İŞKUR iş arayan ve iş başvurusu yapan gençlere yönelik uyarılarda bulundu.

Habertürk Gazetesi’nde yer alan bir yazıya göre İŞKUR yetkilileri bakın hangi konularda dikkatli olunmasını istedi. Öncelikli olarak Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaştığını fotoğraflarınıza dikkat edin. Buradaki bir ya da birkaç fotoğraf sizin ayrıntılı ve çok güzel hazırlanmış CV’nizin önüne geçebilir.

 

İyi bir CV hazırlayın. İnternette bu konuda çok sayıda site var. Ama ayrıntılı iş tecrübenizi anlatan resimli, kısa özgeçmişisin yer aldığı bir CV başvurularda sizi bir adım öne geçirebilir.

Görüşmeye gitmeden önce şirket ve yapacağınız işle ilgili detaylı bir araştırma yapın. Görüşmede vereceğiniz bir takım bilgileri sizi avantajlı konuma getirebilir. Randevudan 5-10 dakika önce gitmeyi tercih edin.

İş başvurularında en sık sorulan sorulara karşı yanıtlarınızı hazır edin. Neden başvurdunuz, mesleki planlarınız, Hedefleriniz neler? Neden bu iş vs gibi sorular. İş tecrübeniz eski işlerinizden neden ayrıldınız?

İlk görüşmede ücret sormayın. Ücret konusunu işverenin sormasını bekleyin.

Size referans verebilecek kişilerin numarasını yanınızda bulundurun. Bu kişiler özellikle eski işyerlerinizden de daha iyi bir etki bırakın. İş hayatına yeni başlayacak biriyseniz de okuldaki hocalarınızı tercih edebilirsiniz.

Kıyafetinize dikkat edin. Kıyafetleriniz temiz, kurallara uygun olması saçınızın sakalınızın bakımlı olması önemli. Unutmayın ilk gözetim çok önemli.

Telefonunuzu kapatmayı unutmayın. Görüşme esnasında yapılacak lüzumsuz bir arama sizi zor durumda bırakabilir. Hem de saygısız kaçabilir.

Yaptığınız işlerle ilgili görsel sunumlarınız varsa yanınıza alabilirsiniz. Bu da iyi bir etki yapabilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar