Konut kredisi ile alınan evlerde satın alınan konutun ya da bir başka konutun üzerine ipotek tesis edilir. İpotek, bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminattır. Borcun ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. İpotek sadece konut kredilerinde değil ticari kredilerde de tesis edilebilir. Peki borç bitmeden ipotekli ev satışa çıkarılabilir mi? Ya da ipotekli bir ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? İpotekli ev satın alma ya da satma mümkün olsa da konunun bazı ayrıntıları var:

İpotekli bir evin ipotek işlemleri planlanmadan ya da kapatılmadan satın alınması ileride ciddi sorunlar yaratabilir. Zira ipotekli evi alan kişi,  bankaya borçlu olmasa da bankanın ev üzerindeki alacak hakkını kabul etmiş sayılır. Ev üzerindeki ipotek kalkmadıysa büyük ihtimalle evi satan kişinin kredi borcu devam ediyordur ve satıcının krediyi ödememesi halinde banka evin satışını talep edebilir. Borç kapanmışsa da ipotekli evi alan kişi ileride evi satmak istediğinde türlü sorunlarla karşılaşabilir.

İpotekli bir konutun satın alınması planlanıyorsa; öncelikle üzerindeki banka ipoteğinin kaldırtılması gerekir. Bunun için alıcı ve satıcının, ipotek tesis eden banka ile görüşmesi gerekir. Alıcı peşin alım yapıyor ya da alıcının peşin ödeyeceği tutar kredi borcunu kapatıyorsa çok problem olmayacaktır.  Aynı gün içerisinde kredi kapatılır, ipotek kaldırılır ve satış gerçekleşir. Eğer alıcı da kredi ile ev satın almayı düşünüyorsa, aynı banka bu kez de alıcıya tesis edeceği kredi ile satıcının borcunu kapatabilir. Ev üzerindeki ipotek devam eder. Bu kez bankaya borçlu alıcı olur. Burada dikkat edilmesi gerekecek tek şey, ev üzerindeki ipotek miktarı olacaktır. Çünkü ipotek miktarı bankaya olan borç ile orantılıdır. Alıcı, konut kredisini bir başka bankadan da almak isteyebilir. Bu durumda ise her iki banka ile de konu görüşülür. Aynı gün içinde bir banka kredi tesis eder, diğeri kapatır. Eski banka ipoteği kaldırır yeni banka tesis eder. Tüm bunlar bankaların onayının alınması ile mümkündür. 

İpotekli konutu satmayı düşünen kişi, bankadan kendisi adına tesis edilecek bir başka kredi ile de borcu kapatabilir ve ipoteği kaldırabilir. Bu durumda zaten satış normal bir satışa dönecektir. Ancak yeni kredi konut edinme amacı taşımadığından KKDF ve BSMV’ye tabi olacaktır. Bilindiği üzere konut kredileri KKDF ve BSMV’den muaftır.

Bir başka senaryoda ise satıcı mevcut kredisini kapatmamış, alıcı ise konutu üzerindeki ipoteği ile satın almayı kabul etmiş olabilir. Bu durumda ilgili tapu dairesi evin üzerinde ipoteği bulunan bankayı haberdar eder. Banka bilgilendirme sonrası, satıcının kredisine KKDF ve BSMV eklemek durumundadır.  


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN