Apple, iPhone’un yeni sürümü 5S ve ucuz iPhone olarak adlandırılan plastik kapaklı 5C modellerinin tanıtımını dün akşam yaptı. ABD’de 99 dolara satışa sunulacak ucuz iPhone 5C, 8 megapiksel kamera ve A6 işlemciye sahip olacak. Ayrıca 5 farklı renk ile piyasaya çıkacak.

Gelelim iPhone’un merakla beklenen yeni sürümü 5S modeline. 5S beyaz, gri ve altın rengi olmak üzere üç renk olacak. 64 Bit çip ve A7 işlemcisi kullanılacak. Çift led flaşa sahip 5S, iPhone 5’e göre iki kat daha hızlı olacak. Şöyle açıklarsak ilk kez 2007’de tanıtılan iPhone’dan 56 kat daha hızlı olacak. Türkiye’ye gelen ilk iPhone’ları kullanan ve yavaşlıktan yakınan biri olarak bu hızlı sevdim.

İçindekiler

Şarj sorunu giderilmiş

Apple iPhone 5S’te şarj sorununda iyileştirmeye gitmiş. Yeni iPhone’larda 10 saat konuşma süresi bulunuyor. Saniyede 10 kare fotoğraf çekme özelliğine sahip bu telefonlarda aynı zamanda yavaş video çekme özelliği de var.

Parmak izi sensörü var

Yeni iPhone’larda en önemli özellik parmak izi sensörü. Merakla beklenen bu özelliğe göre telefonunuzun kilit ekranını artık Touch ID yani parmak sensörüyla açabileceksiniz. Parmak izi ekran tuşuna gömülü olacak. ABD’de 5S'in 2 yıllık kontrat fiyatları 16 GB için 199 dolar, 32 GB için 299 dolar, 64 GB için 399 dolar olacak.

iOS 7 18 Eylül’den itibaren indirilebilecek

iPhone’un yeni sürümleri için 13 Eylül’den itibaren ön sipariş alınmaya başlanacak. Ayrıca yeni sürüm iOS 7’in de tanıtımı yapıldı. 18 Eylül’den itibaren iPhone 4 ve üstü iPad 4, iPad mini ve 5. Jenerasyon iPod touch kullanıcıları tarafından indirilebilecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar