İnternetten plaka ve sürücü belgesi sorgulama

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

E-devlet hayatımıza pek çok kolaylık getirdi. Bunlardan biri de e-devlet ile internetten trafik cezası ya da sürücü belgesi cezanızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

İşlem çok basit

Yapacağınız işlem çok basit. E-devlet şifrenizi girerek sorgulama ekranına ulaşın buraya araç plakanızı yazarak arac hakkında tüm bilgilere bakabilirsiniz. Aracın durumu, araca kayıtlı trafik cezası olup olmadığı, haciz ipotek vs öğrenebilirsiniz. Araç sahipleri de yeni araç satın alacaklarda bu bilgilerden faydalanabilirler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi de ödeyebilirsiniz

Yine e-devlet üzerinden sürücü belgesi numarası ile sürücü belgesi ceza puanı ve sürücü belgesi iptal durumlarını da öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden otomobille ilgili MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi olup olmadığını ise Gelir İdaresi Başkanlığı www.gib.gov.tr adresinden de sorgulama yapabilirsiniz. Yine bu adres üzerinden motorlu taşıtlar verginizi isterseniz de taksitli olarak ödeyebilirsiniz.

Sizlere tek önerim ödeme yaptıktan sonra imkanınız varsa çıktı alın ve bu belgeleri saklayın olabilecek bir aksilik durumunda belge olarak değerlendirebilirsiniz. Bazen aracınıza bir ceza kesiliyor ve siz bunun farkına varmiyorsunuz size ceza ulaşmıyor vs ve faizini de ödemek zorunda kalıyorsunuz bu yüzden benim gibi ara sıra sorgulama yapmakta fayda var.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar