İnterneti Paylaştırmak

muratekinay
İçindekiler

ADSL modemler günümüzde çoğunlukla birden çok ethernet kablosu girişlidir. Son yıllarda kablosuz bağlantı sağlayan kablosuz (wireless) modemler, en çok kullanılan ADSL modem halini aldı. Eğer ADSL modeminiz kablosuz değilse, ve yalnızca bir ethernet girişi varsa, bu durumda aynı modemden tek bilgisayar yararlanabilir. Günümüzde evlerde ve ofislerde birden fazla bilgisayarın bulunması internetiin de daha fazla sayıda bilgisayar tarafından kullanılması ihtiyacını getiriyor. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için de bir ev veya ofiste birden fazla modem bulundurulması hem işlevsel hem de ekonomik anlamda çok tercih edilen bir yönttem değil.

Aynı modemle birden fazla bilgisayar

Eğer modeminizin birden çok ethernet girişi varsa (piyasada çoğunlukla 4 ethernet girişli modem bulunur) birden çok bilgisayar aynı modemdem yararlanabilir. Eğer bir kablosuz / wireless modeme sahipseniz, bağlanabilecek kablosuz bilgisayar sayısı oldukça fazladır. Bu sayede ister evde isterseniz de ofisinizde tek bir modemle birden fazla bilgisayarınızı internete bağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekense internetin hızı. Yani birden fazla bilgisayarla aynı modem üzerinden interenete bağlandığınızda kullandığınız kotaya bağşı olarak hızı yavaşlayabiir.

Fiber farkı 

Yüksek hızlı fiber internetle bağlandığınızda ise yine kullanmış olduğunuz kotaya bağlı olarak birden fazla bilgisayar üzerinden baülansanız da internet hızınızda büyük düşüşler görülmez. İnternetin en fazla paylaştırıldığı yerlerin başında ise şirketler, okullar ve işletmeler gelir. Özellikle son yıllarda birçok kafe ve restoran müşterilerine ücrtetsiz olarak kablosuz internet hizmeti de sunar. Ancak burada da bağlantı hızı yine internet hızı ve aynı anda bağlanan kullanıcı sayısına bağlı olarak değişebilir.

Kota aşımına dikkat

İnternet bağlantısının farklı kullanıcılar arasında paylaştırılmasının getirdiği sonuçlardan birisi de internet kullanımının artmasıdır. Bu da özellikle sınırlı internet paketlerine kota aşımına neden olabilir. Kota aşımında ise taahhütünüze bağlı olarak ekstra ücret ödemeniz gerekebilir veya internet hızınızın önemli ölçüde azalmasına neden olabilir.

 

 

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar