İnşaat gürültüsüne karşı neler yapılabilir

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bahar ayları geldi, haliyle inşaat yapımı da hızlandı. Etrafımızda çok sayıda yeni yapılar yükseliyor. Bazı firmalar kurallara uymayan saatlerde yapılan çalışma yaparak çevredekileri rahatsız ediyor. Hatta bu çalışmalar insan sağlığını tehdit edecek boyutlara bile varabiliyor. Ya da yeterince yapılmayan uyarılar tehlikeli olabiliyor.

Yasal düzenleme var

Aslında konuyla ilgili yasal düzenleme var. 2872 sayılı Çevre Kanunu Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi Yönetmeliği’nin 23. Maddesine göre şantiye alanlarından çevreye yayına gürültü seviyesi ve gürültünün önlenmesine ilişkin kurallar belirlenmiş. İnşaat yapabilecek saatler saban 07:00 ile akşam 19:00 arasında. Akşam 19:00’dan sonra beton dökmek dahi yasak. Özellikle beton dökümleri gece geç saatlerde yapılmasına çok tanık oluyoruz ancak bu kanunen yasak.

 

Belediyeye şikayet edebilirsiniz

Nereye şikayet edebilirsiniz Hafta sonları ise çalışma saat sabah 10:00’da başlayıp akşam 19:00’da sona eriyor. Yine hafta sonu gürültü 100 desibeli aşarsa inşaat faliyeti durdurulabiliyor. Böyle sizi rahatsız edecek boyutta çalışan, gürültü sınırlarını aşan ve kurallara uymayan firmaları nereye şikayet edebilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz. Burada şikayetlerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile ilgili Belediyelere yapılabileceği belirtilmiş.

Kamu yararına yapılarda durum farklı

Kamu yararı gerektiren durumlarda ise farklı bir uygulama var. Baraj, yol, köprü, tünel gibi faaliyetler gece de yapılabiliyor. Ancak buna İl Mahalli Çevre Kurulu karar veriyor. Ve bu kurul gerekirse şikayetleri göz önünde buldurarak çalışma saatlerini değiştirebiliyor. Yine bu çalışmaların inşaatın başlama, bitiş tarihleri ve çalışma saatleri hakkında bilgileri tabelada belirtmesi gerekiyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar