• Anasayfa
  • Bilgi
  • İnşaat gürültüsüne karşı neler yapılabilir?

İnşaat gürültüsüne karşı neler yapılabilir?

elifcokan

Yaz mevsimi geldi, haliyle inşaat yapımı da hızlandı. Etrafımızda çok sayıda yeni yapılar yükseliyor. Bazı firmalar kurallara uymayan saatlerde çalışma yaparak çevredekileri rahatsız ediyor. Hatta bu çalışmalar insan sağlığını tehdit edecek boyutlara bile varabiliyor. Peki, inşaat gürültüsüne karşı hangi yaptırımlar uygulanıyor ve gürültüyü nereye şikayet edebilirsin?

Gürültü hakkında yasal düzenleme var

Başkasının sağlığına zarar verecek şekilde ses yapanlar için TCK'nın 183. maddesi 2 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Huzur ve sükunu bozanlar için 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Herkesin dinlendiği veya uyuduğu bir saatte matkap kullanarak apartman sakinlerini rahatsız etme durumunda para cezaları söz konusu.

Aslında konuyla ilgili yasal düzenleme var. 2872 sayılı Çevre Kanunu Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi Yönetmeliği’nin 23. Maddesine göre şantiye alanlarından çevreye yayılan gürültü seviyesi ve gürültünün önlenmesine ilişkin kurallar belirlenmiş. İnşaat yapılabilecek saatler sabah 07:00 ile akşam 19:00 arasında. Akşam 19:00’dan sonra beton dökmek dahi yasak. Özellikle beton dökümlerinin gece geç saatlerde yapılmasına çok tanık oluyoruz ancak bu da kanunen yasak.

Sadece belirlenen saatlerde tadilat yapılabiliyor

Peki, hangi saatler arasında tamirat yapılabilir? Apartman yönetmeliğine göre akşam 19.00 sabah 07.00 arası yüksek ses yapmak yasak. Mesela mutfakta, yatak odasındasınız komşudan bir ses geliyor, bunun desibel oranı 35 olarak belirlenmiş. Bu noktada ses sınırı geçildiği anda yasa dışı oluyor. Veya oturma odasında 60, mutfak ve banyoda 75 desibelden sonrası kanunlara aykırı sayılıyor. Dinlenme saatleri dışında, pazar ve resmi tatiller haricinde çalışanlar yasalara göre yaptırımlara maruz kalabiliyor. Eğer yaşadığın apartmanda gürültü ısrarlı şekilde devam ederse uzaklaştırma kararı aldırman da yasalar çerçevesinde mümkün.

Hafta sonları ise çalışma saat sabah 10:00’da başlayıp akşam 19:00’da sona eriyor. Yine hafta sonu gürültü 100 desibeli aşarsa inşaat faaliyeti durdurulabiliyor.  Seni rahatsız edecek boyutta çalışan, gürültü sınırlarını aşan ve kurallara uymayan firmaları şikayet edebilirsin. 

İnşaat gürültüsünü nereye şikayet edebilirsiniz?

Peki inşaat gürültüsünü nereye şikayet ediliyor? İnşaat gürültüsünü şikayet edebileceğin yer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi Alo 181. 2013 yılından bu yana 7/24 hizmet veren hatta gürültü şikayetlerini iletebilmen mümkün. 

Kamu yararına yapılarda durum farklı

Kamu yararı gerektiren durumlarda ise farklı bir uygulama var. Baraj, yol, köprü, tünel gibi faaliyetler gece de yapılabiliyor. Ancak buna İl Mahalli Çevre Kurulu karar veriyor. Ve bu kurul gerekirse şikayetleri göz önünde bulundurarak çalışma saatlerini değiştirebiliyor. Yine bu çalışmaların inşaatın başlama, bitiş tarihleri ve çalışma saatleri hakkında bilgileri tabelada belirtmesi gerekiyor.


elifcokan
Elif Çokan Palaz
17 Yazı
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi ve Seramik Bölümü'nden mezun oldu. Pazarlama hakkında yeni şeyler öğrenmeye hevesli yazar dijital pazarlama eğitimi aldı. Kreatif bir ajansta Intern Copywriter görevine başladı ve çeşitli sektörler için freelance içerikler üretmeye devam etti. İki farklı tatil şirketinde Content Specialist olarak çalıştıktan sonra Enuygun ekibine katıldı. Elif seramik objeler üretmeyi, kamp yapmayı ve fantastik filmler izlemeyi çok seviyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN