İcra takibine düşmüş kredi borcum olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

İcra takibine düşmüş kredi borcunuz olup olmadığını öncelikle kredi çektiğiniz ya da kredi kartı kullandığınız banka şubesine giderek öğrenmenizde fayda var. Çünkü adres değişikliği evrakların postada kaybolması ve benzeri pek çok sebepten ufak tefek borçlar bile, sizin dönüşü zor ve daha maliyetli kayıplar yaşamanıza sebep olabilir.

Önce bankaya sorun

Bankanız sizin TC kimlik numaranızdan sizinle ilgili her hangi bir yasal işlem yapılıp yapılmadığı vs kontrol edip size bilgi verir. Bazen bankalar borçları LBT gibi varlık şirketlerine devredebiliyorlar. Banka size borcunuzun varlık şirketine devrolduğuna dair bir bilgi verirse o zaman LBT internet şirketi ya da müşteri hizmetlerini arayarak konuyla ilgili bilgilere ulaşmaya çalışın.

Varlık yönetim şirketlerini arayın

Şöyle ki bazen bankalar borçlarını varlık yönetim şirketlerine devreder. Bu şirketler de size kısa ya da uzun vadeli bir borç ödeme planı sunar. Eğer bankanızla anlaşma yapamadıysanız artık işiniz biraz daha maliyetli hale gelecektir. Öncelikle eğer kredi ve kredi kartı borcunuz varsa bankanızla anlaşın. Yok eğer anlaşamadıysanız ve borcunuz varlık şirketine devrolduysa ödeme gücünüze göre şirket yetkilileriyle görüşüp mutlaka bir anlaşma zemini hazırlayın. Aksi halde icra gibi hukuki yollar işinizi daha da zorlaştırır.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar