Hesaplarınızı kontrol edin, bu virüse dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bulut güvenlik firması Trned Micro, Tinba virüsünün Türkiye'deki finans ve kamu sektörünü hedef aldığını açıkladı. Ülkemizde şimdiye kadar 60 bin kişinin etkilendiği bu virüs, bankacılık işlemlerinde adınız ve soyadınızı öğreniyor.

Dünyanın en küçük zararlı yazılımı

20 kilobaytla internet dünyasının en küçük bu zararlı yazılımı, hem explorer.exe hem de scchost.exe işlemlerine enjekte ediyor.

Tinybanker ya da Zusy ismi verilen bu virüs sızdığı bilgisayar hangi web sitesine girerse kullanıcı bilgilerine kendi sunucularına gönderiyor. Böylece saldırganlar her seferinde erişim şifreleri, sosyal ağlar ya da e-posta giriş bigilerine elde edebiliyor.

Altyapısı Rusya ve Litvanya'da bulunan zararlı yazılım Tinba'nın, bir ya da birkaç kişi değil çok büyük çapta organize bir ekip tarafından hazırlandığı belirlendi. Bu yazıyı okuyanların biran önce hesaplarını kontrol etmelerini ve internet üzerinden gelecek bu virüse karşı virüs programlarını mutlaka çalıştırmalarını öneririm.

TÜBİTAK uyardı

TÜBİTAK yazılı açıklama yaparak Tinba’ya karşı dikkatli olunması uyarısı yaptı.Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME) virüsün bilgisayar kullanıcılarının kamu kurumları ve bankalara erişimlerini kişilerin şifre bilgilerini ve banka hesaplarını hedef aldığını bildirdi. Tinba ile ilgili detaylı bilgi ve koruma yöntemlerine www.bilgiguvenliği.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar