BDDK, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 10 Ağustos tarihinde kendi internet sitesinde yayınladığı yönetmelik taslağına göre varlığını çoktan unuttuğumuz “hesap cüzdanları” yeniden hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Banka şubelerinde gerçekleştirilen hesap açılışında hesap cüzdanlarının müşteriye verilmesi zorunlu hale getiriliyor.

BDDK tarafından hazırlanan yeni yönetmelik taslağında, hesap cüzdanlarının ilgili bankadaki hesabın varlığını hukuken ispatlayıcı özelliğe sahip olduğuna vurgu yapılıyor.  Özellikle şube dışı elektronik kanallardan açılan hesaplara ait cüzdanların müşteri tarafından banka şubesinden temin edilmesinde fayda olduğu belirtiliyor. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra bankalar, elektronik kanallardan hesap açma işlemi tamamlanmadan önce müşterilerini bu konuda uyaracak ve başvurulması halinde de hesap cüzdanı müşteriye teslim edilecek.  

Hesap cüzdanlarında daha öncekilere benzer şekilde hesap sahibinin açık isim ve unvanı, hesap açılan şubeyi tanımlayan kod numarası ve şube adı, hesap açılış tarihi, hesap ve cüzdan numarası ile hesabın tutarı yer alacak. Vadeli hesaplarda ise faiz oranı ve vade bilgileri yer alacak.

Bankanız ile ileride oluşabilecek anlaşmazlıkları göz önünde bulundurarak şubenize uğradığınızda hesap cüzdanlarını istemeyi unutmayın. Bankalar istediğiniz tarihten itibaren başlayarak hesap hareketlerinizin de göründüğü hesap cüzdanlarınızı size temin edebilirler. 

Sözleşme nüshasının müşteriye verilmesi

Yönetmeliğin düzenlemeye hazırlandığı bir diğer başlıkta ise bankalar ile tüketiciler arasında yapılan sözleşmeler ele alınıyor. Mevcut uygulamada her ne kadar yapılan sözleşmenin bir nüshası tüketiciye veriliyor olsa da istisna ya da ihmalleri önlemek amacıyla bankalara yeni yükümlülükler getiriliyor.  Yeni yönetmelik taslağına göre bankalar, müşterilerine sözleşmenin bir nüshasını teslim etmek dışında ayrıca  ‘sözleşmenin bir nüshasını elden teslim aldım’ ibaresi bulunan bir tutanak imzalatmak ve bu tutanağı müşteri dosyasında muhafaza etmek zorunda kalacak.  

Kiralık kasa aidatını ödemezseniz altınlarınız fona devredilebilir

Yeni yönetmelik değerli eşyalarını banka kasalarında tutan kişileri de ilgilendiriyor. Yılda bir kez alınan kasa aidatınızı ödememeniz ve bunu 10 yıl boyunca devam ettirmeniz halinde kiralık kasanız zamanaşımına uğramış kabul edilecek. Daha önce ki uygulamada zamanaşımı süresi hesaplamasında, kiralayan kişi tarafından kasanın en son açıldığı tarih esas alınıyordu.  Yeni uygulama, kasa aidatının en son ödediği tarihi esas alacak.

Yazar : Betül Sungurlu

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.