Eviniz deniz görüyorsa, garajı varsa ya da kayalık zemine yapılmışsa daha değerli sayılacak ve bu kriterler artık kamulaştırmalarda da kullanılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde ev ve arsa değerlerine standart getirmek için çalışma başlattı. 50 maddelik kriterler gayrimenkullerin kamulaştırılmalarında kullanılacak. Dünya Bankası’yla ortak proje Dünya Bankası ile yürütülecek proje, ilk aşamada İstanbul Fatih ve Ankara Mamak’ta uygulanacak. Buna göre Türkiye genelinde bir değer haritası oluşturulacak ve bu değerler alım satım ve kamulaştırmalarda da kullanılacak.

Habertürk gazetesinde yer alan bir yazıya göre 2014 yılına kadar sürecek bu değerlendirme çalışmalarına, üniversiteler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları da katılacak.

İstanbul’da deniz görmesi avantaj

Üstelik kriterler sabit olmayacak. Örneğin İstanbul’da deniz ya da boğaz gören bir konut değerli sayılırken, aynı uygulama Rize ya da Sinop gibi illerde geçerli olmayacak. Tabi ki evin zeminin sağlamlığı, garajı, asansörü ya da bahçesi olması gibi kriterler gayrimenkulün değerini arttıracak. Yine gayrimenkulün metro, toplu ulaşıma yakınlığı, hastane gibi kamu kurumlarına yakınlığı da değerini arttıracak kriterler arasında yer alacak.

50 maddelik standart belirlenecek

50 maddelik bu standartlar çerçevesinde Türkiye genelinde bir harita oluşturulacak. Bu haritaya göre yapılan değerlendirmeler bu kurumda toplanacak. Özel ve kamu kuruluşları bu standartları kullanabilecek. Kamulaştırmalarda da bu değerler baz alınacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2306 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.